banner23

banner24

İsrail oyun konsolu ile yönetilen tank yaptı

İsrailli mühendisler, oyun konsollu tank prototipini geliştirirken gençlerle çalıştı. Projenin sonunda gençlerin tank yönetimine daha kolay adapte olabildiği ve tasarımın pozitif sonuçlar sağlayan bir etkisi olduğu teyit edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 04.08.2020, 16:32
İsrail oyun konsolu ile yönetilen tank yaptı

Koyu renkleri ve köşeli çelik hatları ile İsrail ordusunun yeni prototipi “Carmel” dışarıdan bakıldığında sıradan bir askeri tanka benziyor ancak içerisine girince Carmel’in sıradan bir silah olmadığı anlaşılıyor.

Oyun konsolundan kontrol panelleri

Washington Post’un haberine göre Carmel’a kumanda edebilmek için sıradan kontrol panelleri kullanılmıyor. Bunun yerine gençlerin kullandığı oyun konsollarına benzeyen bir kumanda ile yönetiliyor. Ayrıca prototipin herhangi bir penceresi yok, dışarıyı görebilmek için bilgisayar ekranları gibi panoramik ekranlar kullanılıyor. Aracın içerisindeki tablet benzeri dokunmatik ekranlardan ise aracın hızı ve kullandığı silah değiştirilebiliyor ya da dışarıdan gönderilecek güncel istihbarata erişilebiliyor. Aracı yönlendirmek ve silahları ateşlemek için ise Xbox kumandasına benzeyen bir alet kullanılıyor.

Mühendisler ve oyuncular birlikte çalıştı

Bu prototipin video oyunlara benzemesi şans eseri gerçekleşmedi, Israel Aerospace Industries (IAI)’ın mühendisleri Carmel’i tasarlarken oyun konsollarını sıklıkla kullanan gençlerle çalıştı ve mühendisler gençlerden aldıkları geri bildirimlere göre prototipi geliştirdi.

Prototipin arayüz dizaynı bile video oyunlara benzer bir şekilde tasarlandı. İsrail Savunma Kuvvetleri’nden Udi Tzur’un ifadelerine göre, IAI’ın tasarladığı bu prototipin gençler için optimize edilmesi performansa pozitif etkiler sağladı, gençlerin tahmin ettiğinden daha hızlı adapte olduğunu ve yeteneklerini operasyonda gösterdiğini söyledi.

İlk örnek değil

Washington Post’a göre Carmel oyun kumandalarının askeri amaçlar için kullanılışının ilk örneği değil. Daha öncesinde de çeşitli denemeler yapılmıştı. Carmel’den önceki son örnek ise 2018 yılında ABD donanmasının, bir denizaltının periskobunu yönetmek için Xbox kumandası kullanmasıdır.

banner34