banner23

banner26

banner24

banner25

İsrail, Sa'ar-6 korvetlerinde C-Dome test ediyor

İsrail, Demir Kubbe (Iron Dome) hava savunma füze sisteminin deniz versiyonu olan C-Dome sistemini, ilk kez Sa'ar-6 korvetlerine entegre ederek birden fazla hedefe karşı test etti.

SAVUNMA SANAYİİ 21.02.2022, 13:34
İsrail, Sa'ar-6 korvetlerinde C-Dome test ediyor
banner34

İsrail, alçak irtifadan uçan mühimmatlara, kamikaze insansız hava araçlarına (İHA) ve roketlere karşı en güçlü sistemi olan Demir Kubbe'yi (Iron Dome) geliştirerek farklı platformlara entegre ediyor.

İsrail Füze Savunma Teşkilatı (IMDO), İsrail Savunma Bakanlığı Ar-Ge Müdürlüğü, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) ve Rafael Savunma Sistemleri ortak bir şekilde Demir Kubbe (Iron Dome) hava savunma füze sisteminin deniz versiyonu olan C-Dome sistemini, ilk kez Sa'ar-6 korvetlerine entegre ederek birden fazla hedefe karşı test etti.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Sa’ar 6 sınıfı ''Magen'' korvetine entegre edilen C-Dome'nin birden fazla hedefe karşı başarıyla sonuçlanan bir test gerçekleştirdiği belirtildi.

Atış testinde aynı anda roketler, seyir füzeleri ve kamikaze insansız hava araçları (İHA) kullanıldığı ve C-Dome'un bütün hedefleri imha ettiği belirtildi. 

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz konu ile ilgili olarak, ''Ortak çalışan kurumlarımızı tebrik ediyorum. İsrail'in çok katmanlı hava savunma sisteminin bir parçası olarak geliştirdiğimiz ürünler, bölgedeki İran vekillerine karşı faaliyet göstermemize ve sürekli gelişen silah sistemlerine karşı kendimizi savunmamızı sağlıyor.'' ifadelerini kullandı.

C-Dome'a karşı İran'ın Araş kamikaze İHA'sı

Testler sırasında fırlatılan bir hedef uçağın, İran tarafından geliştirilen Araş (Arash) kamikaze İHA ile benzer olması, İsrail'in İran'ın İHA sistemlerini ciddiye alması olarak yorumlandı.

Araş kamikaze İHA, İranlı yetkililerin açıklamasına göre 2000 km menzile sahip ve daha önce birçok tatbikatta hedeflerini yüksek hassasiyet ile imha etti.

Kian hedef uçağının yükseltilmiş bir versiyonu olan Araş, pervaneli motor kullanırken ve tekli lançerden fırlatılabiliyor. 

C-Dome hava savunma füze sistemi

İlk kez 2014 yılında görücüye çıkarılan sistem, 2017 yılında İsrail Donanması'na bağlı INS Lahav korvetinde de test edilmişti. 

Mayıs 2021'de Iron Dome entegre edilmiş INS Lahav korveti, Gazze açıklarındaki doğalgaz sahasında görüntülenmiş ve Kassam Tugayları'nın potansiyel kamikaze İHA saldırılarına karşı bölgeye gönderildiği belirtilmişti.

Sa’ar-6 sınıfı korvetler

Sa’ar-6 sınıfı korvetler dünyadaki en ağır silahlı korvet sınıfıdır. Fazla sayıda savaş gemisine sahip olmayan ve dar bir kıyı şeridine sahip İsrail muhtemelen sayıca üstün düşman donanmaları ile mücadele etmek için bu şekilde bir tasarım tercih etti. Sa’ar-6 sınıfı korvetler dünyadaki aktif birçok fırkateyn sınıfından daha ağır silahlı yüke sahip olmasıyla benzerlerinden ayrışıyor.

4 adet Sa’ar-6 sınıfı korvet inşa edilecek. İlk Sa’ar-6 sınıfı korvet yakın zamanda İsrail Donanması'na teslim edildi. Korvetlerin İsrail’de sistem ve silah entegrasyonları yapılacak.

Özellikler

90 metre boy

1900 ton tam yüklü ağırlık

CODAD tahrik sistemi

2 adet MTU üretimi dizel motor

1 adet Oto Melara üretimi baş topu

2 adet Typhoon uzaktan komutalı silah sistemi

32 adet VLS’de Barak-8 hava savunma füzeleri

C-Dome yakın hava savunma sisteminde atışa hazır 16 adet füze

2 adet hafif torpido lançeri

Orta sınıf deniz helikopteri için pist ve hangar

26°
açık