banner23

banner26

banner24

banner25

İsrail yeni istihbarat ve keşif uçağını teslim aldı

İsrail Savunma Bakanlığı ''Oron'' adlı yeni istihbarat, keşif ve gözetleme uçağını Pazar günü Nevatim Üssü'nde gerçekleştirilen bir törenle teslim aldı.

SAVUNMA SANAYİİ 05.04.2021, 11:15
İsrail yeni istihbarat ve keşif uçağını teslim aldı
banner34

İsrail bölgedeki gelişmelerle paralel olarak askeri yeteneklerini geliştirmeye devam ediyor.

İsrail Savunma Bakanlığı, ''Oron'' isimli Gulfstream550 istihbarat uçağının, keşif, gözetleme ve istihbarat (ISR) filosu olarak bilinen 122.Filo'ya dahil edildiğini duyurdu. Uçak, İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Amikam Norkin'in de katıldığı Negev çölünün kuzeyindeki Nevatim Üssü'ndeki törenle 122. Filo'ya teslim edildi.

Tümgeneral Norkin İsrail Hava Kuvvetleri'nin artan gücüne vurgu yaparak ''Uçak İsrail Hava Kuvvetleri'nin mevcut operasyonel ve stratejik yeteneklerine, Orta Doğu'daki sürekli hava üstünlüğüne ve İsrail'in hava sahasını savunma ve güvenliğini sağlama becerisine izin veren bir katman daha ekliyor.'' ifadelerini kullandı.

122. Filo Komutan Yardımcısı Binbaşı ise ''Uçak donanma gücünde de kullanılmak üzere havadan görüntüleme, kontrol ve radar gibi çeşitli yetenekleri bir araya getiriyor. Bu yeteneklerin çoğu filomuzda zaten mevcut, ancak yeni uçakla hepsini tek bir uçuş platformunda yoğunlaştırmayı başardık.'' dedi.

Oron istihbarat ve keşif uçağı, İsrail Savunma Bakanlığı Savunma ve Araştırma Müdürlüğü (DDR & D), İsrail Hava Kuvvetleri, İsrail Deniz Kuvvetleri ve İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi'nin (IAI) ortak çalışması sonucu geliştirildi. Gulfstream G550 jetini temel alan Oron, her türlü hava koşulunda istihbarat toplayabilmektedir. İsrail Hava Kuvvetleri 122. Filo'nun envanterinde operasyonel olarak kullandığı ve yine Gulfstream G550'yi temel alan Shavit ve Eitam keşif uçakları bulunuyor. 

25°
açık