banner23

banner24

İsveç Silahlı Kuvvetleri, GlobalEye AEW&C ediniyor

İsveç Silahlı Kuvvetleri, Saab üretimi GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı alınması için hükümete resmi talepte bulundu.

SAVUNMA SANAYİİ 05.10.2021, 12:03
İsveç Silahlı Kuvvetleri, GlobalEye AEW&C ediniyor

İsveç, GlobalEye AEW&C uçağı ile havadan keşif ve gözetleme kabiliyetlerini artırıyor.

Air Recognition sitesinde yer alan haberde, İsveç Silahlı Kuvvetleri'nin Saab üretimi GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı alınması için hükümete resmi talepte bulunduğu ifade edildi.

İsveç Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz günlerde havadan keşif ve gözetleme kabiliyetlerinin artırılması amacıyla Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı alınması için bütçe ayırdığını açıklamıştı. İsveç hükümetine iletilen bu talep ile AEW&C uçağı satın alma süreci başlamış oldu.

İsveç Hava Kuvvetleri, halihazırda Saab üretimi ASC 890 AEW&C uçaklarını aktif bir şekilde kullanıyor.

GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı

İsveç menşeli Saab firması tarafında üretilen GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı; modern aktif ve pasif sensörlerin karışımı ile havada, denizde ve karada nesnelerin uzun mesafeli tespiti ve tanımlanmasını sağlıyor.

35 bin ft seviyesinde faaliyet gösteren GlobalEye, Bombardier’in ultra uzun menzilli Global 6000 uçağı ile Saab tarafından üretilen Erieye Arttırılmış Menzilli Radarı birleştirilerek oluşturulmuş olup havadan istihbarat, keşif ve gözetim görevlerini yerine getiriyor.

banner34