banner23

banner24

İsviçre'den Piranha IV askeri mühendislik aracı alımı

İsviçre Savunma Bakanlığı, 60 adet Piranha IV askeri mühendislik aracı için GDELS-Mowag şirketi ile 360 milyon İsviçre Frangı değerinde bir sözleşme imzaladı.

SAVUNMA SANAYİİ 10.05.2022, 11:57
İsviçre'den Piranha IV askeri mühendislik aracı alımı

İsviçre ordusu, hizmet ömrünün sonuna gelen askeri mühendislik araçlarını yeniliyor.

İsviçre Savunma Bakanlığı, ordu tarafından 1963 yılından beri kullanılan M113 mühendislik araçlarının yenilenmesi amacıyla GDELS-Mowag şirketi ile 60 adet Piranha IV askeri mühendislik aracı için 360 milyon İsviçre Frangı (364 milyon ABD Doları) değerinde bir sözleşme imzaladı.

Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, bu yeni tedarik ile zırhlı istihkamcıların yeteneklerinin, özellikle değişen çatışma ortamı ve giderek artan aşırı inşa edilen arazi olmak üzere mevcut tehditlere uyum sağlayacağını ifade etti.

M113 araçları 2030'da hizmet ömrünün sonuna ulaşacağından, ilk Piranha IV araçları 2026 yılından itibaren İsviçre ordusunun kullanımına sunulacak. Teslim edilecek mühendislik araçlarında bir adet silah istasyonu, koruma kalkanı, manipülatör kolu ve mayın tarama sistemi bulunacak.

İsviçre merkezli MOWAG şirketi tarafından özel bir girişim olarak geliştirilen Piranha IV, Piranha zırhlı araç ailesinin dördüncü üyesi olarak müşterilerine sunuluyor. Daha önceki Piranha araçlarıyla karşılaştırılıdığında Piranha IV, daha büyük iç yaşam alanı, daha yüksek yük kapasitesi ve iyileştirilmiş hareket kabiliyeti olmak üzere bir dizi önemli avantaja sahip. Ek olarak, belirli kullanıcı gereksinimlerini karşılamak üzere uyarlanabilen modüler zırh paketi sayesinde daha dayanıklı bir zırh korumasına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

banner34