banner23

banner26

banner24

banner25

İsviçre, hava filosunu F-35 savaş uçaklarıyla yeniliyor

Yaşlanan hava filosunu yenilemek için çalışmalarını sürdüren İsviçre, gelen teklifleri değerlendirmesinin hava kuvvetlerini F-35A savaş uçaklarından oluşturacak.

SAVUNMA SANAYİİ 01.07.2021, 10:10
İsviçre, hava filosunu F-35 savaş uçaklarıyla yeniliyor
banner34

İsviçre, savaş uçağı tercihini F-35'den yana kullandı.

İsviçre, yaşlanan hava kuvvetleri filosunu yenilemek amacıyla 2020 yılı içerisinde savaş uçağı satın alımı için halk oylamasına gitmesinin ardından gelen teklifleri değerlendirerek yeni savaş uçağı filosu için kararını verdi.

İsviçre Federal Konseyi tarafından yapılan resmi açıklamada, İsviçre Hava Kuvvetleri'nin yaşlanan Hornet filosunun yerine ABD merkezli Lockheed Martin şirketinden 36 adet F-35A savaş uçağı alınacağı ve bu satın alma planı için 6 milyar İsviçre Frangı (6,5 milyar dolar) harcama yapılmasının planlandığı ifade edildi.

İsviçre'nin savaş uçağı satın alma planını referanduma götürmesinin ardından ABD’den Lockheed Martin ve Boeing; Fransa’dan Dassault; Almanya’dan Eurofighter Typhoon şirketleri, Federal Konsey'e tekliflerini iletmişti.

Ayrıca İsviçre, ülke hava savunmasının geliştirilmesi için Raytheon Technologies ve Eurosam'in tekliflerini değerlendirmesinin ardından ülkenin hava güvenliğini ABD yapımı Patriot hava savunma sistemiyle korumaya karar verdi.

Bu kapsamda İsviçre, Raytheon Technologies'den 5 adet Patriot hava savunma sistemi satın alacak.

23°
parçalı az bulutlu