banner23

banner26

banner24

İsviçre'nin İsrail'den aldığı HERMES İHA, test sırasında düştü

İsviçre'nin İsrail'den satın aldığı, Hermes 900 HFE insansız hava araçların biri, Negev çölündeki test uçuşu sırasında düştü.

SAVUNMA SANAYİİ 09.06.2021, 13:26
İsviçre'nin İsrail'den aldığı HERMES İHA, test sırasında düştü
banner34

The National News'in haberine göre İsviçre'nin İsrail ile 6 adedi için 264 milyon dolar anlaşma yaptığı, Hermes 900 insansız hava araçlarından (İHA) biri test uçuşu sırasında, şiddetli rüzgardan dolayı düştü. 2019'da teslim edilmesi planlanan İHA'ların, kaza kırımdan ötürü 2022-2023 tarihlerine ertelendiği belirtildi. 

İsrail Ulaştırma Bakanlığı'nın hazırladığı soruşturma raporuna göre İHA'nın V-kuyruk ünitesi, beklenmedik derecede güçlü sarsıntı sonrası gövdeden ayrıldı.

İsviçre Hükümetinden yapılan açıklamada ise, ''İsrailli şirket Elbit System tarafından üretilen İHA'nın tasarımı ile ilgili sorun çözüldü. Hasar tamamen Elbit System tarafından karşılanacaktır. Kaza İHA'nın test uçuşu sırasında meydana geldi ve herhangi bir zarara sebep olmadı.'' ifadeleri kullanıldı.

Kaza sonrası Elbit System'in İsviçre Silahlı Kuvvetleri'ne daha güçlü bir motora sahip, ''geliştirilmiş'' Hermes 900 İHA'dan tedarik edeceği belirtiliyor.

23°
açık