banner23

banner26

banner24

İtalya, Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışını durduruyor

İtalya, Suudi Arabistan ve BAE'ye gerçekleştirdiği silah satışını insan haklarını korumak üzere durduracağını açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 01.02.2021, 15:48
İtalya, Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışını durduruyor
banner34

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen İç Savaşı'na dahil olmaları sebebiyle İtalya, her iki ülkeye gerçekleştirdiği silah satışını durduracağını duyurdu.

Defense World tarafından yayınlanan haberde, daha önce silah ihracatı için 18 aylık bir erteleme kararı alan İtalya, bu hamleyle iki ülkeye uygulanan kısıtlamaların kalıcı hale geleceği belirtildi.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio Cuma günü yaptığı açıklamada, "Bugün Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne füze ve uçak bombası ihracatı için devam eden planların iptal edildiğini duyuruyorum. Bu, gerekli gördüğümüz bir eylem, ülkemizden gelen açık bir barış mesajıdır. Bizim için insan haklarına saygı kırılamaz bir taahhüttür." ifadelerini kullandı.

İnsani yardım grupları, Körfez ülkelerine silah satışları üzerinde tam bir abluka sağlayacağı için bu kararı "tarihi" olarak nitelendirdi.

İtalya'nın silah satışlarına karşı kampanya yürüten örgütlerden oluşan İtalyan Barış ve Silahsızlanma Ağı, silah ihracatının durdurulmasının en az 12 bin 700 bomba satışını durduracağını söyledi.

2018'de İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, İtalya hükümetinin Yemen'deki rolü ve gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi nedeniyle Suudi Arabistan'a silah satışına son vermek istediğini söylemişti.

Yemen Mayın Eylem Merkezi Genel Müdürü Ali Sofra, Suudi Arabistan ve müttefiklerinin 2015'ten bu yana Yemen'e 3 bin 100'ün üzerinde misket bombası attığını iddia etmişti.

ABD, BAE'ye gerçekleştirilecek silah satışlarını geçici olarak durdurdu

Geçtiğimiz günlerde Biden yönetimi, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yabancı ülkeler ile yaptığı silah satış hareketlerini geçici olarak durdurdu. Durdurulan satışların içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan silah paketi de yer alıyor.

24°
açık