banner23

banner24

Jandarma'ya 2 ATAK daha

Jandarma Genel Komutanlığı 2 adet ATAK helikopterinin daha Jandarma Havacılık Başkanlığı'nın envanterine girdiğini duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 10.07.2022, 09:34
Jandarma'ya 2 ATAK daha
banner34

Zorlu operasyon şartlarında güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarına yönelik üretilen savunma teknolojileri Mehmetçiğe güç vermeye devam ediyor.

TUSAŞ tarafından yerli ve milli olarak üretilen 2 ATAK helikopteri daha Jandarma'nın envanterine girdi.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan paylaşımda, J-1231 ERTUĞRUL ve J-1538 BARBAROS kuyruk numaralı ATAK'ların envantere girdiği "Jandarma Havacılık Başkanlığı envanterine yeni katılan; J-1231 ERTUĞRUL ve J-1538 BARBAROS kuyruk numaralı ATAK helikopterlerimiz ile gücümüze güç katmaya devam ediyoruz. Hayırlı olsun. Emeği geçen tüm mühendis ve teknisyenlerimize teşekkürler." ifadeleriyle duyuruldu.

Jandarma'ya 2 adet T129 "ATAK" Faz 2'nin teslim edilmesiyle Jandarma Genel Komutanlığı envanterindeki ATAK sayısı 13'e ulaştı. 2022'de 3 teslimat yapıldı ve hepsi T129 Faz 2'den oluşuyor.

T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla, T-129 ATAK helikopterinin Türkiye'ye özgü millî kabiliyetlerle donatılarak geliştirmesine karar verildi.

7 Eylül 2007 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde program başlatıldı ve TUSAŞ ana yüklenici olarak; platform, sistem entegrasyonu, tüm projelerin üretim sistem mühendisliğini ve ömür devri lojistik desteğini sağladı.

2008 yılında yürürlüğe giren sözleşme sonrasında ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen helikopterin yaklaşık %95'lik ilk kısmı, yerli olanaklarla Türkiye'de üretildi. Tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istek ve tecrübelerine en uygun biçimde tasarlandı.

T-129 ATAK helikopterinin ilk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapıldı.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilmiş olan T-129 ATAK helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla millî imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi. Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.

27°
parçalı bulutlu