Japonya “Loyal Wingman” gelişim programını başlatıyor

Japonya F-X uçaklarının yanında görev yapacak İHA sistemleri üzerinde çalışıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 06.01.2021, 21:51
Japonya “Loyal Wingman” gelişim programını başlatıyor

Japonya Savunma Bakanlığı, 6. nesil F-X avcı uçağının tamamlayıcısı olarak görev yapacak insansız savaş uçaklarının geliştirilmesine yönelik araştırmalara başladı.

Overt Defense sitesinde yer alan haberde, insansız hava araçları için gerekli olan temel teknolojilerin geliştirilmesi için çok sayıda Japon yüklenicinin görevlendirildiği ifade edildi. Uzaktan uçuş kontrol sistemlerini geliştirmekle görevlendirilen Subaru Corporation ile insansız hava aracı için gerekli olan temel teknolojilerin geliştirilmesi için çok sayıda Japon yüklenicinin görevlendirildiği, Mitsubishi Heavy Industries insansız uçak ve insanlı uçaklar arasında kullanılmak üzere bir veri bağlantısı geliştirmekten sorumlu olduğu, buna ek olarak Savunma Bakanlığı Satın Alma, Teknoloji ve Lojistik Ajansının insansız hava araçlarında kullanılmak üzere yapay zeka geliştirdiği belirtildi.

Overt Defense sitesinin Nikkei Asia’dan aktardığı bilgide, Savunma Bakanlığı'nın şu anda uzaktan uçuş kontrol sistemi araştırmalarına 2,5 milyar yen (yaklaşık olarak 176 milyon Türk lirası) ve programın bir parçası olarak yapay zeka araştırmasına 200 milyon yen (yaklaşık olarak 14 milyon Türk Lirası) yatırım yaptığı belirtiliyor. Üç aşamaya sahip olan geliştirme programının; ilk aşamasının insansız hava araçlarının mevcut sistemler gibi bir yer istasyonundan kontrol edileceği, ikinci aşamasının birden çok insansız hava aracını yöneten pilotlu bir uçaktan meydana gelen grup olduğu, üçüncü ve son aşamasının ise bütünüyle insansız hava araçlarından oluşan tam otonom pilotsuz muharip taşıtlardan meydana geleceği ifade edildi. Nihai olarak “Loyal Wingman” araçlarının 2035 yılında F-X uçağıyla birlikte insanlı-insansız ekip oluşturma yetenekleriyle seri üretime girmesinin tasarlandığı belirtildi. Bu programın Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri'ne karşıt bir güç oluşturmasının yanında Japonya Öz Savunma Kuvvetleri’nin (Japan Self-Defense Forces) tek seferde konuşlandırabileceği insan gücü sınırının da üstünden gelmesine faydalı olacağı belirtildi.

parçalı az bulutlu