banner23

banner24

Japonya ve Çin Savunma Bakanları çevrimiçi toplantı yaptı

Japonya Savunma Bakanı Nabuo Kishi ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe iki saat süren bir video konferans düzenledi.

SAVUNMA SANAYİİ 27.12.2021, 16:46
Japonya ve Çin Savunma Bakanları çevrimiçi toplantı yaptı

İki Bakan, Japonya-Çin ilişkileri ve bölgesel durum hakkında görüş alışverişinde bulundu. Japonya Savunma Bakanı Nabuo Kishi, Senkaku Adaları çevresindeki sular da dahil olmak üzere Doğu Çin Denizi'ndeki durumla ilgili olarak, statükonun zorlama yoluyla tek taraflı değiştirilme girişimlerine ve Çin Sahil Güvenlik gemilerinin faaliyetlerine karşı olduğunu, Japonya'nın bu tür eylemlere karşı ciddi endişeleri olduğunu ifade etti.

Japonya Savunma Bakanı, Tayvan ile ilgili duruma da değinerek Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarın Japonya'nın güvenliği ve uluslararası toplumun istikrarı için son derece önemli olduğunu belirtti.

Buna ek olarak Bakan Kishi, Japonya'nın, zorlama yoluyla yapılan tek taraflı girişimlere ve Güney Çin Denizi sorunu üzerindeki gerilimi artıran her türlü faaliyete şiddetle karşı çıktığını Çin Savunma Bakanı Fenghe’ye yineledi. Çin'in savunma bütçesinin şeffaflık olmadan belirsiz büyümesine ve askerî güçlerinin modernizasyonu ile güçlendirilmesine yönelik endişelerini de dile getirdi.

Görüşmenin sonunda iki bakan, Deniz ve Hava Haberleşme Mekanizması'nın etkinliğini arttırmak için Japon ve Çin savunma makamları arasında bir yardım hattı kurulmasının önemini teyit etti. Buna göre 2022 yılı sonuna kadar yardım hattının faaliyete geçmesi hedefinde iki ülke arasında mutabık kalındı.

banner34