banner23

banner26

banner24

banner25

Japonya ve İngiltere savunma bağlarını güçlendirecek

İngiliz uçak gemisi taaruz grubunun Eylül ayında Japon limanlarına gerçekleştireceği ziyaretler, iki ülke arasındaki dayanışma ve işbirliğinin bir sembolü olarak değerlendirilmekte.

SAVUNMA SANAYİİ 21.07.2021, 17:11
Japonya ve İngiltere savunma bağlarını güçlendirecek
banner34

Doğunun ve Batının iki ada ülkesi İngiltere ile Japonya, ikili işbirliği ve dayanışmanın artırılması yolunda adımlar atmaya kararlı.

AP News sitesinde yer alan haberde, İngiliz uçak gemisi HMS Queen Elizabeth ve taarruz grubunun Eylül ayında müşterek tatbikatlar için Japon limanlarını ziyaret edeceği ifade edildi. İngiltere ve Japonya savunma bakanları, Çin’in bölgedeki artan faaliyetleri devam ederken iki ülkenin askeri ilişkileri artıracağını açıkladılar.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Kraliyet Donanması’na ait en büyük savaş gemisinin Japonya’ya gerçekleştirdiği ziyaretin, İngiltere’nin Japonya ile ortak gayeleri paylaşan Hint-Pasifik eğiliminin (Indo-Pacific tilt) bir parçası olduğunu ifade etti.

Japonya'nın, Çin’in tartışmalı bölgelerdeki faaliyetlerine yönelik cevabı ise İngiltere, Avustralya, Fransa ve Güneydoğu Asya ülkeleriyle bağlarını güçlendirme yolunda adımlar atmak oluyor.

Bakan Wallace’ın Japon mevkidaşı Nobuo Kishi, İngiltere’nin Hint-Pasifik bölgesinde karşılaştıkları zorluklar açısından kritik bir partner olduğunu dile getirdi.

Uçak gemisi taarruz grubunun göreve başlamasının ardından, Birleşik Krallık bu yılın sonundan itibaren Hint-Pasifik bölgesine kalıcı olarak iki açık deniz devriye gemisi konuşlandıracak.

20°
açık