banner23

banner26

banner24

banner25

Japonya yeni Aegis sistemleri ediniyor

Japonya’nın Aegis füze önleme sistemi ile donatılmış iki yeni muhribi için ödeyeceği toplam tutarın 900 milyar yen'i geçeceği tahmin ediliyor.

SAVUNMA SANAYİİ 21.05.2021, 18:57
Japonya yeni Aegis sistemleri ediniyor
banner34

Japonya Deniz Kuvvetlerinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Japon Donanmasına ait iki muhribin Aegis füze önleme sistemi ile donatılması sonucu ortaya çıkacak maliyetin 900 milyar yen (8.27 milyar ABD doları) tutarını aşacağı tahmin ediliyor.

Kyodo News sitesinde yer alan haberde Japon Deniz Kuvvetlerinin güçlendirme faaliyetlerine ilişkin yeni bir gelişmeye yer verildi. Açıklamalara göre söz konusu maliyet iki gemi ve füze önleme sistemlerinin yanında tamir masrafları, yakıt giderleri ve diğer bakım ücretlerinin 30 yıllık masrafını kapsıyor.

Şimdilik Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgiler arasında sadece iki geminin bakım masraflarının 500 milyar yeni geçebileceği ifadeleri yer alıyor. Toplam maliyetin ise önümüzdeki tarihlerde açıklanacağı bekleniyor.

Japon yönetimi geçen tarihlerde ABD üretimi kara tabanlı “Aegis Ashore” balistik füze savunma sistemini konuşlandırmayı planlanmış ancak 2020 yılı Haziran ayında bu karardan vazgeçilmişti.

Yetkililerin savunma kuvvetlerini güçlendirme girişimlerine hız kazandıran gelişmeler arasında son zamanlarda sıkça gündeme gelen Çin faaliyetlerine ek olarak Kuzey Kore füze tehdidinin yer aldığına dikkat çekiliyor.

20°
parçalı az bulutlu