banner23

banner26

banner24

Kanada, düşen helikopteri için rapor yayımladı

29 Nisan’da İyonya denizine düşen CH-148 Cyclone donanma helikopteri hakkında Kanada Ulusal Savunma Bakanlığı bir rapor yayımladı.

SAVUNMA SANAYİİ 10.06.2020, 09:33
Kanada, düşen helikopteri için rapor yayımladı
banner34

Kanada Silahlı Kuvvetleri’ne ait CH-148 Cyclone donanma helikopteri, 29 Nisan’da Adriyatik ile Akdenizin arasında bulunan İyonya denizine düşmüştü. Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri (Royal Canadian Air Force/ RCAF) kaza hakkında soruşturma başlatırken, Kanada Ulusal Savunma Bakanlığı olayla ilgili bir rapor yayımladı.

HMCS Fredericton (FFH 337) firkateynine konuşlandırılan helikopterin Yunanistan açıklarında alçak irtifada düştüğü belirtildi. İnişe geçerken geminin kıç tarafına yakın bir yerde suya düşen helikopter, olay sırasında rutin keşif görevinden döndüğü belirltildi.

6 personelin öldüğü kazanın soruşturulmasında helikopter sistemlerinin ve insan faktörünün ne denli etkisi olduğu araştırılacak.

CH-148 helikopterleri azami sürati 305 kilometre/ saat olan platform ve havada beş saat kalabiliyor. Denizaltı savunma harbinde denizaltı tespiti için, General Dynamics Canada‘nın geliştirdiği Sonobuoy akustik sistem ile donatılan CH-148, elektronik karşı destek sistemi ve X band radarına sahip olduğu biliniyor.

26°
az bulutlu