banner23

banner26

banner24

KAPLAN STA Suriye'de

Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşım ile KAPLAN STA’ların Suriye’de olduğu bildirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 01.01.2021, 18:43
KAPLAN STA Suriye'de
banner34

Terörle mücadelede ve sınır ötesi operasyonlarda başarılarını ispat eden Türk savunma sanayii ürünleri dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabı üzerinden yayınlanan paylaşımda, yurtiçi ve yurtdışında görev yapan kahraman askerlerimizin çekmiş oldukları videolarla yeni yıl mesajları verildi.

Yapılan paylaşımda en çok dikkat çeken kısım, Suriye’de görev yapan askerlerimizin yeni yıl dileklerini belirttikleri bölüm oldu.

Videoda yeni yıl için tebrik mesajı yayınlayan Mehmetçiğin arkasında duran KAPLAN STA’lar dikkat çekti.

KORNET-E ve OMTAS füzelerini ateşleme kabiliyetine sahip olan KAPLAN STA’lar heyecan uyandırdı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan videolu paylaşımda, “2021’e görevinin başında giren Kahraman Mehmetçiklerimiz ve fedakâr personelimizin Türkiyemiz için yeni yıl mesajları...” ifadeleri kullanıldı.

KAPLAN STA

KAPLAN STA; muhabere ağırlığına bağlı olarak 21 Bg/ton güç ağırlık oranında, otomatik şanzımanlı, ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip yeni nesil zırhlı muharebe aracı olarak biliniyor. Araç farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahip.

KAPLAN STA; paletli, 5 yol tekerlekli, düşük siluetli, soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahip. Gelişmiş süspansiyon palet sistemi araçta oluşan titreşimi azaltmaya ve yol tutuşunu artırmaya yönelik olarak tasarlandı. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanıyor. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılıyor. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alıyor.

KAPLAN STA, amfibi özelliğine sahip sınıfındaki az sayıdaki araçlardan biri olarak öne çıkıyor. Araç arkasında yer alan iki adet su itki sistemi sayesinde derin ve akıntılı sularda operasyon yapmaya izin veriyor. Bununla birlikte kullanıcıya su kenarında hiçbir hazırlık yapmadan suya girebilme imkânı da veriyor.  KAPLAN STA aracının gövdesi, balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal ediliyor. Gövde; su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalı olarak göze çarpıyor. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi aracın ön kısmında yer alırken nişancı ve komutan mahalleri aracın orta kısımda bulunuyor. Geriye kalan arka kısımda ise nişancı yardımcısı ve ilave personel bölümü yer alıyor.

Sürücüye, araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcut. Sürücünün karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan sürücü termal kamera sistemi de bulunuyor.

23°
az bulutlu