banner23

banner26

banner24

banner25

Kara ATMACA, Ukrayna'nın Neptün füzesini geliştirebilir

2025'te Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın hizmetine sunulması planlanan Karadan Karaya Seyir Füzesi'nin (Kara ATMACA), Ukrayna'nın Neptün seyir füzesini karadan karaya dönüştürebileceği belirtildi.

SAVUNMA SANAYİİ 08.09.2021, 12:56
Kara ATMACA, Ukrayna'nın Neptün füzesini geliştirebilir
banner34

ROKETSAN'ın geliştirdiği Kara ATMACA, dünya ordularına örnek teşkil ediyor.

Ukrayna merkezli Defense Express sitesinin haberine göre sadece deniz hedeflerine karşı kullanılabilen Neptün seyir füzesi, Kara ATMACA örnek alınarak karadan karaya versiyonu da geliştirilebilir.

IDEF'21'de segilendiği belirtilen Kara ATMACA'nın, çok amaçlı bir hale gelerek sadece deniz hedeflerini değil aynı zamanda kara hedeflerini de imha edebileceği belirtildi.

Neptün seyir füzesinin Kara ATMACA gibi bir dönüşüme uğraması halinde Ukrayna ordusunun seyir füzesi konusunda çok daha caydırıcı ve asimetrik bir güce sahip olacağı vurgulandı.

Devlet Savunma Komitesi'nden Genel Müdür Oleg Korostelov'un konuyla ilgili açıklamalarına da yer verilen haberde, ''Neptün seyir füzesi gerekirse kara hedeflerini imha etmek için geliştirilebilir. Bunu yapmak için bütün tasarım seçeneklerine sahibiz.'' ifadeleri kullanıldı.

Üç boyutlu görev planlama kabiliyeti ve uzun menzili sayesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na üstün operasyonel planlama kabiliyeti kazandıracak Kara ATMACA’nın, yeni vurucu güç olarak 2025 yılında envanterde yerini alması hedefleniyor.

20°
açık