banner23

banner26

banner24

banner25

KARGU'nun kursiyerleri eğitimlerini tamamladı

Foça Jandarma Komando Eğitim Komutanlığında, 27 personelin katılımıyla “4’üncü Dönem Döner Kanat Kamikaze Mini İHA Kullanıcı Operatörlüğü Kursu” başarıyla tamamlandı.

SAVUNMA SANAYİİ 04.07.2022, 15:30
KARGU'nun kursiyerleri eğitimlerini tamamladı
banner34

Türk Silahlı Kuvvelerinin ihtiyaçlarına yönelik geliştirilen güvenlik teknolojileri, personeller tarafından test ediliyor.

Bu kapsamda STM tarafından üretilen Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA KARGU için Foça Jandarma Komando Eğitim Komutanlığında eğitim faaliyetleri düzenlendi.

27 personelin katılımıyla “4’üncü Dönem Döner Kanat Kamikaze Mini İHA Kullanıcı Operatörlüğü Kursu” kursiyer jandarmaların eğitimlerini tamamlamasıyla sona erdi.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada;

“Foça Jandarma Komando Eğitim Komutanlığında, 27 personelin katılımıyla “4’üncü Dönem Döner Kanat Kamikaze Mini İHA Kullanıcı Operatörlüğü Kursu” başarıyla tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Bugüne kadar 200'den fazla ihraç edilen KARGU, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin sahadan yaptığı anlık geri dönüşlerle her geçen gün yenileniyor ve güvenlik güçlerine daha nitelikli hizmet sağlıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve STM’nin projeye verdiği yoğunluk ve değer de ihracat potansiyelini artırıyor.

Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA: KARGU

Tek er tarafından taşınabilen, görüş içi ve görüş ötesi hedefleri tespit ve imha etme kabiliyetine sahip, Taşınabilir Döner Kanatlı Milli Vurucu İHA KARGU; görev bilgisayarı marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra edebilirken operatör tarafından görev bölgesinde tespit edilen sabit veya hareketli hedefleri etkin ve isabetli şekilde imha edebiliyor.

“Man-in-the-Loop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde görev yapan KARGU, “Vurucu İHA Platformu (VİHA)” ve “Yer Kontrol Ünitesi” bileşenlerinden oluşuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve yabancı ülkelerin envanterinde yer alan KARGU; yüksek riskli, kompleks çatışma bölgelerindeki görüş içi ve ötesi hedeflerin tespit ve teyidini sağlayarak kullanıcı personele keşif, gözetleme, istihbarat ve hassas vuruş imkanı sağlıyor.

KARGU ayrıca, görev iptali ve eve dönüş fonksiyonları sayesinde tekrar kullanılabiliyor ve Elektro Optik ve Kızılötesi kameraları vasıtasıyla gece ve gündüz görev yapabiliyor.

33°
az bulutlu