banner23

banner26

banner24

KASUMSİS X-BANT teslimatları devam ediyor

Kılıç Sınıfı Hücumbotlara Askeri Uydu Muhabere Sistemi (KASUMSİS) Temini Projesi kapsamında gerçekleştirilen X-Bant uydu haberleşme sistemi teslimatları devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİİ 04.08.2020, 16:36
KASUMSİS X-BANT teslimatları devam ediyor
banner34

Uydu haberleşme sisteminin entegre edildiği sekizinci gemi olan TCG İMBAT üzerinde kabul işlemleri Temmuz ayı içerisinde başarılı bir şekilde tamamlandı.

Yapılan kabul ile birlikte TCG İMBAT uydu kapsama alanı içerisindeki her türlü deniz şartında IP tabanlı, kesintisiz ve güvenli haberleşme yeteneğine sahip oldu. Denizkurdu Tatbikatı'nda tam not alınan yerli ve milli olarak tasarlanan diğer uydu haberleşme birimleriyle oluşturulan KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi Kalifikasyon ve Fabrika Testleri, SSB ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı katılımıyla 2019 yılı nisan ayında başarılı bir şekilde tamamlandı.

İlk KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi, TCG Meltem üzerine entegre edilerek Akdeniz ve Ege sularındaki liman kabul ve seyir kabul testlerinden başarıyla geçmiş ve "birinci geçici kabul" geçekleştirildi. Sistem geçen yılın mayıs ayındaki Denizkurdu 2019 Tatbikatı'nda ilk kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından aktif olarak kullanılmış ve tam not aldı.

24°
açık