banner23

banner26

banner24

banner25

Katar Deniz Kuvvetleri gücüne güç katacak

İtalyan Fincantieri Muggiano Tersanesi tarafından inşa edilen Katar’ın Al Zubarah yeni hava savunma korveti deniz denemeleri için suya indi.

SAVUNMA SANAYİİ 23.11.2020, 10:41
Katar Deniz Kuvvetleri gücüne güç katacak
banner34

Katar Deniz Kuvvetleri, yeni hava savunma korvetiyle güçlenme adımı atmaya devam ediyor. Son dönemde savunma sanayiinde güçlenmek için kolları sıvayan Katar, yeni hava savunma korvetiyle dikkatleri üzerine çekti.

Katar Deniz Kuvvetleri, filosunu yenileme ve güçlendirme programı kapsamında İtalya’da bulunan Fincantieri Muggiano Tersanesi tarafından inşası tamamlanan Al Zubarah sınıfı hava savunma korvetinin deniz denemelerine başlandı.

Naval News’in haberine göre, 2017 yılında Katar ile Fincantieri Muggiano Tersanesi arasında dört adet Al Zubarah sınıfı hava savunma korvetinin yanı sıra iki OPV/FACM timi gemi, bir hava savunma LPD’si (uzun menzilli L-bant radarı ve ASTER 30 SAM) maddelerini kapsayan bir sözleşme imzalandı.

Yaklaşık 3.250 ton yük kapasitesine sahip olan Al Zubarah sınıfı korvet, 107 metre uzunluğa ve 14.7 metre genişliğe sahip olmasıyla biliniyor. Yeni Al Zubarah sınıfı korvet, dört dizel motora dayalı CODAD ile yapılandırılmış bir tahrik sistemine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Yeni korvet, 76/62 Multi-Feeding Super Rapid ana topu ve karadan havaya füze için 16 hücreli bir dikey fırlatma sistemi içeriyor. Korvette ayrıca, MM40 Exocet Block 3 gemi karşıtı füze, öz savunma silahları ve torpidoya karşı tedbirleri için iki adet 4 hücreli lançer bulunuyor.

Yapılan sözleşmeye göre, Katar Deniz Kuvvetleri için inşa edilen korvetlerin teslimatının 2021 yılında yapılması bekleniyor.

25°
açık