banner23

banner24

Katar F-15QA savaş uçaklarını test etti

Boeing tarafından Katar Hava Kuvvetleri için özel olarak üretilen Ebabil isimli F-15QA savaş uçaklarının test uçuşu gerçekleştirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 20.09.2021, 12:53
Katar F-15QA savaş uçaklarını test etti

Katar, hava filosunu Boeing F-15QA avcı uçakları ile güçlendirmek için gün sayıyor.

Katar Savunma Bakanlığı'nın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Ebabil isimli F-15QA savaş uçaklarının test uçuşunun gerçekleştirildiği vurgulandı. 

Boeing, teslimat öncesi pilot eğitimi sürecinde Katar Emirliği Hava Kuvvetleri için bakım ve lojistik destek sağlıyor. Buna ek olarak, Boeing, 2024 yılına kadar Katar'daki Al Udeid Hava Üssü'nde hava kuvvetleri için bir uçak mürettebatı ve bakım eğitim merkezi kurup işletecek ve ayrıca uçaklar teslim edildiğinde yedek parça ve lojistik destek sağlayacak.

İlk parti F-15QA avcı uçaklarının teslimatı, pilot eğitimlerinin tamamlanmasının ardından 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

Katar, Haziran 2017'de ABD hükümetiyle 36 adet  F-15QA avcı uçağı için 12 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Ağustos 2019'da Boeing, Katar Emirliği Hava Kuvvetleri personeline eğitim ve lojistik destek için 500 milyon dolarlık ayrı bir sözleşme kazandı.

Aynı dönem içerisinde Katar hava filosunu güçlendirmek üzere 36 adet Dassault Rafale avcı uçağının yanı sıra 24 adet Eurofighter Typhoon çok maksatlı savaş uçağı ve 9 adet Hawk eğitim uçağının tedariki için çeşitli sözleşmeler imzalamıştı.

banner34