banner23

banner24

KF-X'in tanıtım etkinliğine Endonezya'dan katılım bekleniyor

Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto’nun, Güney Kore’nin ilk yerli savaş uçağı KF-X’in bir prototipinin sergilendiği açılış törenine katılması bekleniyor.

SAVUNMA SANAYİİ 02.04.2021, 18:29
KF-X'in tanıtım etkinliğine Endonezya'dan katılım bekleniyor

Endonezyalı yetkililerin, Güney Kore için önemli bir an olan KF-X uçağına ait bir prototipin sergilendiği açılış törenine katılım göstermeleri bekleniyor.

Yonhap News Agency sitesinde yer alan haberde, Endonezyalı yetkililerin açılış törenine katılımları ortak kalkınma projesine bağlı kalmaya yönelik bir işaret olarak değerlendirildi.

Endonezya 8.8 trilyon wonluk (7,9 milyar ABD doları) geliştirme maliyetinin yüzde 20’lik kısmını üstleneceğini taahhüt etmiş, ancak 227 milyar won ödeme yaptıktan sonra 600 milyar wonluk tutarı geciktirerek ödemeyi durdurmuş ve bu da ülkenin KF-X projesinden çekileceği yönünde spekülasyonları artırmıştı. Gerçekleşecek törene Endonezya’dan üst düzey yetkililerin katılıp katılmayacağı bu gibi sebeplerden dolayı merak konusu olmuş durumda.

KF-X, KAI (Korea Aerospace Industries) tarafından geliştirilen 4.5 nesil çok rollü muharip jettir. 2032 yılına kadar 120 adet K-FX savaş uçağının Kore Hava Kuvvetleri ve Endonezya Hava Kuvvetleri'nin envanterine dahil edilmesi bekleniyor. Tasarım olarak F-22 Raptor uçaklarını anımsatan jetin uzunluğu 16.8 metre, genişliği 11.2 metre ve yüksekliği ise 4.8 metre. İki adet General Electric F414-GE-400 motoruna sahip olan KF-X'in maksimum hızının 1.97 mach ve tırmanma hızının dakikada 18,288 metre olduğu ve 2,052 deniz mili harekat menziline sahip olduğu ifade ediliyor.

banner34