banner23

banner24

Kırgızistan'ın Bayraktar TB2'leri görüntülendi

Kırgızistan'ın bir süre önce tedarik ettiği Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları (SİHA), MAM-L mühimmatları ile yüklü bir şekilde görüntülendi.

SAVUNMA SANAYİİ 18.12.2021, 19:22
Kırgızistan'ın Bayraktar TB2'leri görüntülendi

Kırgızistan da Bayraktar TB2 SİHA'ları aktif olarak kullanmaya başladı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Servisi'nde kullanılmaya başlayan Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarını inceledi. Askeri yetkililer tarafından Sadır Caparov'a teknik bilgiler verildi ve TB2'ler tarafından gösteri uçuşu gerçekleştirildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ''Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Caparov, Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi’nin Sınır Servisi’nde hizmete giren Bayraktar TB2’leri inceledi. Caparov’a insansız hava araçlarının (İHA) kontrol sistemine dair bilgi verildi ve faaliyetleri tanıtıldı.'' ifadeleri kullanıldı.

Kırgızistan'ın Bayraktar TB2 SİHA'larında, ROKETSAN tarafından geliştirilen mini akıllı mühimmat MAM-L'nin ve ASELSAN'ın yerli ve milli imkanlarla ürettiği CATS (Common Aperture Targeting System) elektro optik sistemin aynı anda kullanılıyor olması dikkat çekti.

Ekim ayında Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı General Kamchybek Tashiev, Türkiye'den Bayraktar TB2 SİHA siparişi verdiklerini duyurmuştu.

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Birliği Hizmetlerine bütçeden ilk kez satın alındığı belirtilen askeri araçların teslimi için düzenlenen tören sonrası konuşan Tashiev, Kırgızistan 40 adet zırhlı araca ek olarak Türkiye'den Bayraktar TB2 SİHA alınması için sipariş verdiklerini açıklamıştı.

banner34