banner23

banner26

banner24

banner25

Küresel füze ve bomba pazarı büyüyecek

ABD merkezli Allied Market Research şirketinin yayınladığı bir rapor, küresel nükleer füze ve bomba pazarının 2020 yılına oranla 10 yıl içinde yüzde 73 büyüyerek 126 milyar doları aşabileceğini ortaya koydu.

SAVUNMA SANAYİİ 05.04.2022, 11:00
Küresel füze ve bomba pazarı büyüyecek
banner34

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından güvenlik harcamalarında büyük bir artış yaşandı.

Şarkul Avsat'ın haberine göre Allied Market Research tarafından yayınlanan bir rapor, 2020'de yaklaşık 73 milyar doları bulan güvenlik harcamalarının on yıl içerisinde yüzde 72,6 artacağını ortaya koydu.

Raporda, bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını yüzünden artan sağlık harcamalarına rağmen, yükselen jeopolitik çatışmalar ve büyük askeri bütçelerin, bu rakamı 2030'a kadar yıllık yüzde 5,4 oranla artırmasının muhtemel olduğu paylaşıldı.

ABD Başkanı Joe Biden geçen hafta rekor bir ulusal savunma bütçesi istemişti. Raporda, ABD hükümetinin uçak ve kara füzeleri kullanılarak kolaylıkla konuşlandırılabilen küçük nükleer savaş başlıklarına olan talebinin dışında, balistik füze denizaltıları, bombardıman uçakları ve kara tabanlı füzeleri içeren “nükleer üçlünün” modernizasyonunu da talep ettiği kaydedildi.

SLBM'ler (denizaltıdan fırlatılan yeni tip balistik füze) 2020'de pazarın dörtte birini oluştursa da uçak ve kara füzeleri de bu sektörlerde daha hızlı büyümeyi teşvik edecektir.

Kuzey Amerika 2020'de küresel pazarın yarısından fazlasını kontrol ederken, rapor, ; Hindistan, Pakistan ve Çin'in nükleer cephaneliklerini geliştirme girişimlerine dayanarak en hızlı büyümenin Asya-Pasifik bölgesinden geleceğini düşünüyor.

24°
açık