banner23

banner26

banner24

Kuveyt'in ilk ''Eurofighter''ları yakında teslim edilecek

İtalya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Giorgio Mollet, Kuveyt'in ilk iki Eurofighter Typhoon savaş uçağını Aralık ayı içinde teslim alacağını açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 05.12.2021, 18:56
Kuveyt'in ilk ''Eurofighter''ları yakında teslim edilecek
banner34

Kuveyt'in hava kuvvetleri modernizasyonundaki ilk adımı olan Eurofighter savaş uçakları yakında teslim edilecek.

Al Khaleej'in haberine göre gazetecilere açıklamalarda bulunan İtalya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Giorgio Mollet, Kuveyt tarafından sipariş edilen Eurofighter Typhoon savaş uçaklarından ilk ikisinin Aralık ayı içinde teslim edileceğini belirtti.

Müsteşar Mollet, "Leonardo şirketi, Kuveyt ile imzaladığı büyük bir sözleşmenin parçası olarak bu Aralık ayında ilk iki Eurofighter avcı uçağını Kuveyt'e teslim edecek." ifadelerini kullandı. 

İki savaş uçağı, İtalyan Havacılık ve Uzay Sanayii'nin 2016 yılında Kuveyt ile imzaladığı 8 milyar avro (9.09 milyar dolar) değerinde 28 Typhoon savaş uçağı üretme sözleşmesinin parçası olarak teslim edilecek. 

Ayrıca Kuveyt’e yapılacak olan 28 adet Boeing F/A-18E/F Super Hornet hava muharebe aracının teslimatının COVID-19 nedeniyle erteleneceği söyleniyor. Super Hornet hava araçlarının teslimatının erteleneceği bilgisi bir şirket yetkilisi tarafından öne sürüldü.

2018 yılında ABD ve Kuveyt arasında yapılan bir anlaşma ile 22 adet F/A-18E ve 6 adet F/A-18F hava aracının, 2021'in ocak ayında ABD Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilmesine karar verilmişti ancak hava araçlarının teslimatının 2021 yılının daha ilerisindeki bir tarihte yapılması planlanıyor.

29°
açık