banner23

banner24

Kuzey Kore'den "yeni tip hipersonik füze" açıklaması

Kuzey Kore, dün sabah fırlattığı "tanımlanamayan füze"nin, "yeni tip hipersonik füze" olduğunu açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 06.01.2022, 09:10
Kuzey Kore'den "yeni tip hipersonik füze" açıklaması

Kuzey Kore'nin, Güney Kore ve Japonya gibi çevre ülkeleri tedirgin eden füze denemesinin detayları paylaşıldı.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı'nın (KCNA) haberinde, dün sabah fırlatılan füzenin yeni tip hipersonik füze olduğu açıklandı. KCNA tarafından yapılan haberde, "hipersonik füze alanındaki" test atışlarında elde edilen üst üste başarıların stratejik öneme sahip olduğuna ve bunun devletin silahlı kuvvetlerinin modernize edilmesini hızlandırdığına yer verildi.

Haberde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un denemeyi izleyip izlemediğine ilişkin bilgi verilmezken hükümete yakın ulusal gazete Rodong Sinmun, füze denemesinin yapıldığı anın fotoğrafını kamuoyuyla paylaştı.

Ses hızından 5 kat daha fazla hıza sahip hipersonik füzelerin, füze önleme sistemleri tarafından durdurulmasının zor olduğu biliniyor.

Japon Kyodo ajansı, bu tür füzelere "nükleer başlık monte edilmesi halinde" ise Japonya ve Güney Kore'nin "güvenlik sorunuyla" karşı karşıya kalabileceğini aktardı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin Türkiye saatiyle 01.10'da tanımlanamayan bir füze ateşlendiğini duyurmuş; Japonya da fırlatılan füzenin balistik tip olabileceği söylemişti.

Kuzey Kore'nin bu denemesinin, Birleşmiş Milletler'in balistik ve nükleer silah yasağına rağmen gerçekleştirdiği biliniyor.
 

banner34