banner29

banner24

KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat Ailesi SAHA EXPO’da

Birçok farklı sistemin millileştirilmesinde öncü olan TÜBİTAK SAGE, KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat Ailesini SAHA EXPO'da sergiliyor.

SAVUNMA SANAYİİ 11.11.2021, 13:47
KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat Ailesi SAHA EXPO’da

“Milli Savunma için Milli Ar-Ge” sloganıyla çalışmalarını sürdüren TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), savunma sanayii alanında geliştirdiği önemli sistem projeleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmeye devam ediyor.

TÜBİTAK SAGE tarafından milli Ar-Ge ile geliştirilen birçok güdümlü ve güdümsüz mühimmat sistemleri, kritik alt bileşenler ve stratejik sistem platformları da SAHA EXPO’da sergileniyor.

Güdümlü modüler mühimmat ailesi KUZGUN, yeni nesil güdüm kitleri GÖKÇE ve GÖZDE, hava hava mühimmatları GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN, lazer güdümlü minyatür mühimmat BOZOK, alt bileşenler ISIL PİL, ATLAS, KÂŞİF, MİLKON ve birçok kritik yerli ve milli ürünler TÜBİTAK SAGE standında savunma sanayii ilgilileriyle buluştu.

KUZGUN-KY, KUZGUN-TJ ve KUZGUN-SS olarak adlandırılan ve KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat Ailesinin üyesi olan 3 farklı KUZGUN mühimmatı TÜBİTAK SAGE’nin 14. salonda bulunan standında yerini aldı.

Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan başta F-16 ve SİHA’lar olmak üzere gelecekte kullanılacak MMU, HÜRJET, HÜRKUŞ gibi pek çok farklı platformlardan atılabilecek KUZGUN, 100 kilogramdan düşük bir ağırlığa sahip.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Müdürü Gürcan Okumuş geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda KUZGUN’un menzilini açıklamıştı. KUZGUN mühimmatının turbojet konfigürasyonu olan KUZGUN-TJ yaklaşık 245 kilometre menzile, KUZGUN-SS ise yaklaşık 110 kilometre menzile sahip olacak.

13°
parçalı az bulutlu