banner23

banner26

banner24

banner25

Lazer tabanlı Helikopter Engel Tespit Sistemi ilk kez IDEF'te gösterilecek

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen lazer tabanlı Helikopter Engel Sistemi (HETS), ilk defa IDEF’21 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda sergilenecek.

SAVUNMA SANAYİİ 10.08.2021, 12:53
Lazer tabanlı Helikopter Engel Tespit Sistemi ilk kez IDEF'te gösterilecek
banner34

Helikopterler görevleri gereği zorlu hava koşullarında alçak irtifada yüksek sürat ile kullanılmak durumunda kalabiliyorlar. Bu sebeple Dünya’nın çeşitli bölgelerinde her yıl helikopterler bazı engellere çarptıklarından dolayı kaza kırıma uğruyorlar. Kazaların önüne geçmek için arazide yer alan engellerin tespiti ve zamanında uyarı sağlanması büyük önem taşıyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında 2019 yılında imzalanan sözleşme kapsamında, helikopter platformlarına entegre edilecek, lazer tabanlı aktif bir Helikopter Engel Tespit Sistemi’nin (HETS) geliştirilmesi kararlaştırılmıştı. Meteksan Savunma tarafından geliştirme çalışmaları tamamlanan HETS, ilk kez IDEF 2021 Fuarı’nda Meteksan Savunma standında sergilenecek.

1550 nm dalga boyunda fiber lazer kullanımı ile geliştirilen HETS, yüksek gerilim hatları, bina, kule, direk gibi insan eli yapılar ile ağaç, orman ve tepe gibi doğal engelleri tespit ederek pilotları sesli ve görsel olarak uyarıyor. Farklı helikopter platformlarına kolay entegre edilebilirlik için farklı arayüzleri destekleyen sistem, düşük güç tüketimi ve düşük ağırlığı ile dünyadaki benzerlerinden ayrılıyor.

30*40 derecelik görüş alanında saniyede 2 kere tarama yaparak 5mm’lik teller dahil yatay ve dikey engelleri tespit edebilen HETS, 1500 m enstrümental menzile sahip. LİDAR teknolojisi ile birlikte yüksek hassasiyette sinyal işleme ve kullanıcı dostu görsel oluşturma kabiliyeti ile pilotu, uygun zamanlarda engellere karşı uyarıyor. Görsel ikazın yanı sıra sentetik ses ve ton üretme kabiliyetine sahip olan HETS, MFD'ler için video üretmenin yanı sıra entegre yapılarda kullanım için MIL-STD-1553, RS-422 ve ARINC-429 arayüzlerini de destekliyor.

HETS Projesi’ni başarıyla hayata geçiren Meteksan Savunma Sanayii A.Ş., özellikle lazer teknolojileri alanında Türkiye’nin öncü şirketlerinden biri olarak gösteriliyor. Yüksek ışın kaliteli fiber lazer kaynakları, yüksek güçlü lazer göndermeç yapıları ve hassas lazer/elektro-optik algılama teknikleri üzerine çalışmalar yürüten şirket, aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Ultra Hızlı Optik Laboratuarı (UFOLAB) ile başarılı bir üniversite – sanayi iş birliği modeli içinde çeşitli LIDAR (Light Detection and Ranging) ve yönlendirilmiş lazer uygulamalarına yönelik üstün performanslı fiber lazer kaynakları ve algılama teknikleri de geliştiriyor.

18°
parçalı az bulutlu