banner23

banner26

banner24

banner25

Le Monde: Türk savunmasının yeni amiral gemisi İHA'lar

Fransız Le Monde gazetesi, Türk İnsansız Hava Aracı teknolojisinden övgüyle bahsederek Türkiye'nin ürettiğini SİHA'ların "yok sattığını" vurguladı.

SAVUNMA SANAYİİ 26.06.2021, 10:37
Le Monde: Türk savunmasının yeni amiral gemisi İHA'lar
banner34

Dünyanın en ünlü gazetelerinden biri olan Fransız Le Monde, Türk yapımı İHA'lardan övgüyle bahsetti.

Le Monde'un haberinde, Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayiini insansız hava aracı üretmeye yönelttiği ve ihracatını gün geçtikçe artırdığı ifade edildi.

Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’da kullanılarak muharabe sahasında başarılarını kanıtlayan Türk İHA'larının "yok sattığı" vurgulanan haberde, bu araçların eski Sovyet ülkelerinde talep gördüğü belirtildi.

Le Monde, BAYKAR Savunma tarafından üretilen, "pahalı olmayan ve etkili" Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB2'nin 2020’de kullanıldığı 3 çatışma bölgesinde tankları, zırhlı araçları, mühimmat depolarını ve hava savunma sistemlerini vurarak çatışmanın seyrini değiştirdiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin 10 yıldan kısa sürede ABD, İsrail ve Çin gibi önde gelen SİHA üreticilerinin arasında yer aldığı kaydedilen haberde, en fazla talep gören Bayraktar TB2’nin düşman kuvvetlerinin konumuna dair bilgi toplayabildiğine, savaş uçaklarını hedefe yönlendirebildiğine ve taşıdığı 4 lazer güdümlü füze sayesinde kendi saldırılarını düzenleyebildiğine işaret edildi.

Fransız gazetesi, Türk SİHA'larının saldırılarının Suriye ve Libya’da pahalı ve ağır Rus Pantsir uçaksavar sistemleri ile Ermenistan’daki Rus İskender füzelerini felce uğratarak şaşırtıcı sonuçlar aldığını kaydetti.

20°
açık