banner23

banner26

banner24

banner25

Lockheed Martin ve ABD ordusundan GÇNR anlaşması

ABD ordusu ve Lockheed Martin arasında 1,1 milyar dolar değerinde Güdümlü Çok Namlulu Roketatar Sistemi anlaşması imzalandı.

SAVUNMA SANAYİİ 30.03.2021, 18:57
Lockheed Martin ve ABD ordusundan GÇNR anlaşması
banner34

ABD ordusu, Güdümlü Çok Namlulu Roketatar Sistemi (Guided Multiple Launch Rocket Systems, GMLRS) ile kullanılabilecek roketler ve bu roketler ile ilişkili başka ekipmanların üretilmesi için Lockheed Martin ile bir anlaşma yaptı. Lockheed Martin ve ABD ordusu arasında yapılan anlaşmanın değerinin 1,1 milyar dolar değerinde olduğu aktarıldı.

Lockheed Martin tarafından duyurulan anlaşmaya göre şirket, 9 bin adetin üstünde roketatar sistemleri ile kullanılabilecek alternatif harp başlığı roketinin yanında, 2 bin adetin üstünde eğitim amaçlı kullanılmak üzere düşük maliyetli menzili düşürülmüş roket üretecek. Anlaşmanın içeriğinde aynı zamanda Lockheed Martin’in orduya lojistik destek sağlaması da yer alıyor.

Çok namlulu roketatar sistemleri, her hava koşulunda kullanılabilen ve hızlı bir şekilde savaş düzenine uygun halde konumlandırılabilen bir sistem olarak öne çıkıyor. Lockheed Martin tarafından üretilen çok namlulu roketatar sistemleri, aynı zamanda yaygın olarak kullanılmakta olan diğer silahlara göre daha uzak mesafelere hassas saldırılarda bulunabiliyor. Lockheed Martin aynı zamanda roketatar sistemleri ile aynı hassasiyete sahip olan daha da uzun menzillere saldırıda bulunabilecek varyasyonu olan bir modelini geliştiriyor.

28°
parçalı az bulutlu