banner23

banner24

Lübnan, 7 adet açık deniz karakol gemisi tedarik edecek

Lübnan Donanması, Fransa ve ABD'nin askeri yardımları kapsamında, 7 adet Protector sınıfı açık deniz karakol gemisi (OPV) tedarik edecek.

SAVUNMA SANAYİİ 08.06.2021, 15:47
Lübnan, 7 adet açık deniz karakol gemisi tedarik edecek

Lübnan Donanması'ndan Yüzbaşı Haissam Dannaoui, her biri 65 ve 75 metre uzunluğunda dört Protector sınıfı açık deniz karakol gemisi (OPV) için Fransa ile görüştüklerini açıkladı.

Defense News'in haberine göre gemiler Fransa'nın sağlayacağı 400 milyon euroluk bir kredi ile tedarik edilecek. Yüzbaşı Dannaoui gemilerin teknik özellikleri ve maliyetleri ile ilgili müzakerelerin devam ettiğini belirtti. 

Mayıs ayında ise ABD Savunma Bakanlığı, Lübnan Donanması'na üç adet açık deniz karakol gemisinin 2022'de teslim edileceğini açıklamıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı 21 Mayıs'ta konuyla ilgili olarak, ''Gemiler, bölgesel tehditlere karşı koymak ve deniz ikmal hatlarının güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak tedarik edilecek.'' ifadelerini kullanmıştı.

Emekli Orgeneral Halil Helou, Lübnan Donanması'nın fiilen sadece yedi operasyonel devriye botuna sahip olduğunu ve bunların bakımlarının çok maliyetli olduğunu belirterek, Lübnan'ın Akdeniz'deki kıta sahanlığını koruyacağını aktardı. Helou, ''Bu açık deniz karakol gemileri, Lübnan Ordusunun mevcut kapasitesini ikiye katlayacaktır.'' ifadelerini kullandı. 

banner34