banner23

banner26

banner24

Malezya Donanması İHA kabiliyetini artırıyor

Malezya Kraliyet Donanması ScanEagle insansız hava araçlarından oluşan bir filo kuruyor.

SAVUNMA SANAYİİ 14.03.2021, 13:11
Malezya Donanması İHA kabiliyetini artırıyor
banner34

Güney Asya bölgesinin öne çıkan askeri kuvvetlerinden Malezya Kraliyet Donanması insansız sistemlerdeki gücünü artırıyor. Donanma 4 Mart tarihinde ilk defa insansız hava araçlarından (İHA) oluşan bir filoyu hizmete almıştı. Yeni kurulan 601 No’lu Filo’da Insitu ScanEagle İHA’ları yer alacak.

Naval News sitesinde yer alan haberde, filonun göreve başlama töreninin Kota Kinabalu Hava İstasyonu'nda Malezya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden üst düzey yetkililerin katılımıyla gerçekleştiği ifade edildi.

Boeing’in yan kuruluşu Insitu, 31 Mayıs 2019 tarihinde Malezya, Endonezya, Filipinler ve Vietnam’a 34 adet ScanEagle insansız hava aracı teslimi için 48 milyon dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşma kapsamında Malezya Kraliyet Donanması'na söz konusu İHA’ların 12 tanesi yaklaşık olarak 19 milyon dolarlık bir fiyatla 2022 yılında teslim edileceği planlanıyor.  

ScanEagle İHA sistemi alçak irtifa insansız hava aracı sınıfında yer alıyor. İHA’nın arama kurtarma, sınır güvenliği ve afetle mücadele operasyonları gibi bir dizi faaliyette görev gerçekleştirebileceği ifade edilmekte. Faydalı yük kapasitesi açısından ScanEagle’ın elektro-optik görüntüleyici ve X-bant radarları gibi ekipmanlar ile donatılabileceği belirtiliyor.

İHA’nın teknik özellikleri ise;

Kanat açıklığı: 3.1 metre

Toplam uzunluk: 1.4 metre

Maksimum kalkış ağırlığı: 20 kilogram

Maksimum seyir hızı: 150 km/sa

Maksimum irtifa: 5945 metre

Menzil: 100+ km

Uçuş süresi: 20+ saat

22°
açık