banner23

banner24

Mehmetçiğin yeni El Bomba Kutusu hazır

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, milli ve yerli imkanlarla üretilen EBK-M44 El Bombası Kutusu'nun Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine girmeye hazır hale geldiğini duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 15.11.2020, 12:21
Mehmetçiğin yeni El Bomba Kutusu hazır

 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabı üzerinden yeni bir müjdeyi daha duyurdu. EBK-M44 El Bombası Kutusunun, meskûn mahal ve özel saha operasyonları için; sağlam, hafif ve işlevsel yapısıyla %100 yerli ve milli olarak STM tarafından üretildiğini açıkladı. İsmail Demir, Mehmetçiğin ihtiyaçlarının karşılandığının devam ettiğini vurguladı.

Demir, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada "Mehmetçiğin ihtiyaç, talep ve deneyimleriyle sahada avantaj sağlayacak yeni ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. EBK-M44 El Bombası Kutusu, meskûn mahal ve özel saha operasyonları için; sağlam, hafif ve işlevsel yapısıyla %100 yerli ve milli olarak STM tarafından üretildi. Her türlü çevre koşuluna uygun EBK-M44, 2 saniye içinde, silahı bırakmadan, tek elle el bombasını kullanma imkânı veriyor. Çift emniyet sistemli EBK-M44, pimi çekilmiş olsa bile el bombasını geri koyma ve taşıma imkânıyla operasyonun güvenli şekilde sürmesini sağlıyor. Kendisi küçük, etkisi ve faydası çok büyük olan EBK-M44, girdiği tüm zorlu testleri başarıyla tamamlayarak TSK’nın envanterine girmeye hazır hale geldi." ifadelerine yer verdi.

İsmail Demir'in bu paylaşımı oldukça ilgi görürken kısa zamanda aldığı etkileşimde dikkatlerden kaçmadı.

EBK-M44 El Bombası Kutusu işlevi

Meskûn Mahal ve Özel Saha Operasyonları için üretilen EBK-M44, sıcak çatışma sırasında kullanıcı personelin "2 saniye" içinde, elinden silahını bırakmadan, tek elle, hiçbir ekstra güce ihtiyaç duymadan el bombasını kullanmasını sağlayan %100 yerli ve milli olanaklarla üretilen kolaylaştırıcı bir aparat geliştirildi.

EBK-M44’ün iki yanında bulunan mandala basılmasıyla beraber kapak sistemi açılır ve kullanıcı hiçbir ekstra çabaya gerek duymadan el bombasını kullanıma hazır halde eline alır. Bomba pimi, dayanıklı paraşüt ipiyle sisteme bağlı olduğu için, EBK-M44’ün üzerinde kalır ve kullanıcı bombayı doğrudan doğruya hedefe gönderebilir.

Kullanıcı, pimi çektikten sonra atıştan vazgeçerse el bombasını EBK-M44’e geri koyma şansını elde edebiliyor. Ayrıca EBK-M44 pimi çekilmiş vaziyette de güvenli taşıma ve kullanma olanağı tanıyor.

EPK-44’ün tasarım ve üretim sürecinde, önce kahraman Mehmetçiğin ihtiyaçları tespit edilmiş, Jandarma birliklerinden gelen taleplere uygun olarak prototipler üretilmiş ve her bir parça "ihtiyaca %100 karşılık verene kadar" tekrar tekrar iyileştirildi. TSK’nın standart el bombası olan MOD44 gövde ve MOD45 Tapa el bombalarına uygun olarak üretilen EBK-M44; ergonomik yapısı, darbelere karşı dayanıklılığı ve çift emniyet sistemiyle üstün bir güvenli kullanım imkânı sunuyor.

MIL-STD 810G / Askeri Standartlarda Sağlamlık Sertifikalı EBK-M44, kompozit malzemeden üretilmiş olup her türlü hava ve çevre koşulunda kullanılabileceğini girdiği tüm zorlu testlerden başarıyla geçti. Klipsli yapısıyla operasyon yeleklerinin molelerine kolaylıkla takılan EBK-M44, hem sağ hem de sol elle kullanıma uygun olarak tasarlandı.

Normal el bombalarının piminin kazara çıkmasını engellemek amacıyla yaygın olarak tercih edilen "bantlama" uygulaması, EBK-M44 ile tarihe karışmış ve bantlanan pimin açılması esnasında kaybedilen saniyeler kullanıcı lehine geri kazanılılıyor.

EBK-M44 El Bombası Kutusu, dünyanın en modern ordularında yoğun olarak kullanılan muadilleriyle kıyaslandığında her açıdan üstün özelliklere ve avantajlara sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Türk mühendisliğinin yüksek standardı EBK-M44’ün her bir parçasında görülebilir.

Sistem üzerindeki yaylar ve pim hariç, tüm parçalar dayanıklı plastik malzemeden imal edildi. EBK-M44’ün ağırlığı ise 155 gram olaması diğer önemili özelliklerinden biri.

%100 kullanıcı dostu olan EBK-M44, her türlü çarpmaya ve düşmeye dayanıklı kompozit malzemeden üretildi. El bombasının kullanılması sırasında sistem zarar görmediği için, aynı kutu defalarca, sorunsuz olarak kullanılabilir.

EBK kullanımı için herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmamakta ve kullanılan ana malzemelerin plastik, yayların ile pimin paslanmaz çelik olması sebebiyle korozyona karşı dayanıklı olması ön plana çıkıyor. Basit temizlik vb. dışında bakım gerektirmeden kullanılabilecek.

EBK-M44 El Bombası Kutusunun Tabi Tutulduğu Bazı Testler ve Sonuçları Şu Şekildedir:

EBK-M44 MIL-STD-810G test standardına göre;

  1. "Sıcaklık Testi"ne,
  2. "Nem Testi"ne,
  3. "Titreşim Testleri"ne, tabi tutulmuştur. 
banner34