banner23

banner24

Mehmetçiğin yükü yerli sistemlerle hafifliyor

Interact tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen ve Mehmetçiğin yükünü önemli ölçüde hafifletecek olan Pasif Dış İskelet Projesi tamamlandı.

SAVUNMA SANAYİİ 14.09.2022, 14:02
Mehmetçiğin yükü yerli sistemlerle hafifliyor
banner46

Yerli ve milli sistemler Mehmetçiğin yükünü hafifletiyor.

Yerli ve milli savunma sanayiinde alt sistemler konusunda çok değerli projeler bir bir hayata geçiyor. Türk mühendislerin imzasını taşıyan pasif dış iskelet de bunlardan biri.

Projeyle Mehmetçik taşıdığı ağırlığı yüzde 80’e kadar daha az hissedecek.

Interact’ın geliştirdiği sistemin ilk prototipleri güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu. Saha geri bildirimleri akabinde teslimatlara başlanacak.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada;

“Askerimizin 40 kg’a kadar yükünü manevra yeteneğine en az etkiyle %80 hafif hissettiren Pasif Dış İskelet Projemizi tamamladık. Interact’ın geliştirdiği sistemin ilk prototiplerini güvenlik güçlerimizin kullanımına verdik. Saha geri bildirimleri akabinde teslimatlara başlıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Pasif Dış İskelet Sistemi

Interact tarafından geliştirilen Pasif Dış İskelet sistemi, hızlı ve kolay bir şekilde giyilebiliyor. Balistik yelek, kask ve dizlik ile uyumlu olan sistem, dinamik kuvvetleri sönümleyecek şekilde tasarlandı. Eklemleri koruyan sistem, yükü etkili bir şekilde yere aktarıyor. Hissedilen yükü %80’e kadar hafifletebilen sistemin prototipleri güvenlik güçlerine teslim edildi.

Güvenlik güçlerinin geri bildirimleri ile geliştirilmeye devam edecek olan sistem, geliştirmelerin ardından operasyonel olarak kullanılabilecek. Arazi koşullarında da kullanılabilen iskelet, personelin dayanıklılığını artırıyor. Yüksek eklem açıları sayesinde personele hareket imkanı sağlayan sistem, kullanıcıya uyum sağlıyor.  MIL-STD-810G standartları ile uyumlu olan sistem sahada test edildi.

banner34
18°
açık