banner23

banner26

banner24

Merkel görevi bırakmadan önce Mısır'a silah satışını onayladı

Angela Merkel yönetimindeki görevi devretmeden kısa bir süre önce Mısır'a yönelik MEKO A-200EN fırkateynlerinin de dahil olduğu silah paketini onayladı.

SAVUNMA SANAYİİ 16.12.2021, 14:23
Merkel görevi bırakmadan önce Mısır'a silah satışını onayladı
banner34

Angela Merkel'in, Ukrayna çıkışının ardından şimdi de Mısır'a satışı gerçekleştirilen silah paketi ile gündemde.

Alman Haber Ajansı'nın (DPA) haberine göre bir süre önce görevi devreden Merkel hükümeti liderliğinde toplanan Alman Güvenlik Konseyi, Mısır'a yönelik MEKO A-200 EN sınıfı firkateynini ve IRIS-T SLS hava savunma sistemi içeren geniş kapsamlı bir silah satış paketine onay verdi.

Konseyi'n aynı oturumda bir süre önce Singapur ile sözleşmesi imzalanan 281 SG sınıfı denizaltının da satışına onay verdiği belirtildi.

Meko A-200EN Fırkateyni

120 metre uzunluğa, 3 bin 700 ton deplasmana ve 29 knot hıza sahip Meko A-200EN fırkateynleri, su üstü, hava ve denizaltı savunma harbi görevlerini icra edebilmektedir. Geminin üzerinde 127/76 mm'lik iki adet baş topu, 32'li dikey atım sistemi, denizaltı savunma harbi için iki adet adet torpido tüpü ve 3 boyutlu radar bulunmaktadır.

Ayrıca gemiye Fransız Aérospatiale-Matra, İtalyan Alenia Marconi Systems ve Britanyalı Matra BAe Dynamics (MBDA) ortaklığında üretilen VL-MICA uçaksavar füzeleri entegre edilecek.

27°
parçalı bulutlu