banner23

banner24

Meteksan'dan Retinar FAR-AD paylaşımı

Meteksan Savunma resmi sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, Retinar FAR-AD Drone Tespit Radarı’nı tanıttı.

SAVUNMA SANAYİİ 28.01.2022, 18:03
Meteksan'dan Retinar FAR-AD paylaşımı

Retinar FAR-AD Drone Tespit Radarı; sabit/döner kanat, kumandalı/otonom gibi tehdit oluşturabilecek her türlü Mini/Mikro İnsansız Hava Aracını uzun mesafelerden tespit ve takip edebiliyor.

Meteksan Savunma tarafından yapılan paylaşımda;

“Retinar FAR-AD Drone Tespit Radarı; sabit/döner kanat, kumandalı/otonom gibi tehdit oluşturabilecek her türlü Mini/Mikro İnsansız Hava Aracını uzun mesafelerden tespit ve takip edebilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz için gururla üretiyor, durmaksızın çalışıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İleri teknoloji ve sayısal tabanlı radar mimarisi

Retinar FAR-AD, Ku frekans bandında, düşük RF çıkış gücüyle çalışır. Retinar FAR-AD, özelleştirilmiş darbe sıkıştırmalı darbe doppler dalga şekli kullanılıyor. Sayısal radar mimarisine sahip Retinar FAR-AD, farklı dalga şekilleri ve farklı açısal dönme hızlarıyla seçilebilir etkin kullanım modları sunuluyor. Retinar FAR-AD, 40° yükseliş açısı ile alçaktan ve yüksekten uçan Mini/Mikro İHA’lara karşı etkin koruma sağlıyor. Retinar FAR-AD, kullanıcıya alarm ve dost bölge tanımlama yeteneği sunuyor. Dâhili GPS ve manyetik pusula ile sistem kendi konumunu ve yönelimini sayısal harita üzerinde kullanıcıya gösteriyor.

İnsan hayvan ve İHA sınıflandırması

Retinar FAR-AD Kullanıcı Arayüzü yazılımı ile takip edilen hedeflerin istikamet, mesafe, hız ve yönelim bilgileri operatöre sunuluyor. Tararken takip modunda takip bilgileri içinde otomatik hedef sınıflandırılması yapılmakta ve Hedef Analiz Modu’nda detaylı algoritmalarla sınıflandırma başarımı yükseltiliyor. Hedef Analiz Modu, hedefin insan, hayvan, araç, Mini/Mikro İHA vb. şekillerde sınıflandırılmasına olanak tanıyor. Retinar FAR-AD’nin isteğe bağlı veya sürekli CİT yeteneği bulunuyor.

Retinar FAR-AD kullanım alanları

  • Kritik Tesis Güvenliği
  • Havaalanları
  • Elektrik Santralleri
  • Rafineriler
  • Limanlar
  • Sınır Gözetleme ve Sınır Güvenliği
  • Birlik ve Kuvvet Koruması
banner34