banner23

banner24

Milli İHA’lar nefes kesti

Şu ana kadar 600 bine yakın yarışmacının başvurduğu TEKNOFEST’te öğrenciler, geliştirdikleri İnsansız Hava Araçlarıyla performans sergiliyorlar.

SAVUNMA SANAYİİ 13.08.2022, 16:25
Milli İHA’lar nefes kesti
banner46

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kütahya’da TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) organizasyonunda düzenlenen Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması’nı izledi. Bakan Varank, bu yıl TEKNOFEST'e 600 bine yakın yarışmacının başvurduğunu söyledi.

Varank, buradaki konuşmasında, TEKNOFEST'i Türkiye'nin farklı şehirlerine yaydıklarını belirterek, "Trabzon'da, Ordu'da, Giresun'da yarışmalarımızı gerçekleştirdik. Bu sene Büyük Zafer'in 100'üncü yılı, bunun için mutlaka yarışmalarımızın bir ayağını, Kütahya'da, Afyonkarahisar'da gerçekleştirelim dedik. İşte Kütahya'da Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları Yarışmaları'nı gerçekleştiriyoruz." ifadesini kullandı.

Coşku ve heyecan

Bakan Varank, alana girdiği andan itibaren coşkuya eşlik ettiğini, öğrencilerin, misafirlerin heyecanına yakından tanık olduğunu anlattı. İnsana yapılan yatırımın çok önemli olduğuna inandıklarını dile getiren Varank, yarışmalara katılan gençleri geleceğin bilim insanları, mühendisleri, teknisyenleri olarak gördüklerini aktardı.

TEKNOFEST gençliği

Gelinen noktada Türkiye'de oluşturdukları heyecanın kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan Varank, "Yakın zamanda Kocaeli'de otonom araç yarışmaları için bulunuyorduk, orada arkadaşlarımız yarışmacıları Bilişim Vadisi'nde bulunan şirketlerin hemen işe aldığından bahsetti. Roket yarışmalarına gittik, daha önce roket yarışmalarında yarışan genç kardeşlerimiz şimdi kendi şirketlerini kurmuşlar, piyasada iş yapıyorlar, ekonomiye katkı sağlıyorlar. Yarının Türkiye'sini işte burada yarışan TEKNOFEST gençliği inşa edecek, biz buna yürekten inanıyoruz.” dedi.

Gurur duyuyoruz

“Türkiye, tam bağımsız kendi teknolojilerini üretebilen dünyanın en başarılı 10 ekonomisinden biri olma yolunda bu gençler sayesinde ilerleyecek” diyen Varank, “Biz bununla gurur duyuyoruz, bu yarışmalara eşlik etmekten, yardımcı olmaktan, şehirlerimizin bu yarışmaları en güzel şekilde ev sahipliği yapmasından gurur duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yarınlarına inşa

Varank, Türkiye'nin yarınlarını TEKNOFEST kuşağının inşa edeceğine inandıklarını belirtti. Kütahya'da yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen şehir yönetimine teşekkürlerini ileten Varank, "Biz bu yarışmaları gençlerimiz, öğrencilerimiz, geleceğin trendlerini öğrensinler, teknolojiye ilgi duysunlar, gelecekte hangi alanlarda potansiyel var, o alanlara yönelsinler diye yapıyoruz. Genç kardeşlerimizi bu yarışmalara davet ederken onlara teknik destek veriyoruz. Bu işteki en ileri şirketlerle bir araya getiriyoruz. Teknik personeller, danışmanlar onlara yardımcı oluyor. Bu kardeşlerimizi getiriyoruz, burada ağırlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Maddi destek

Bu yarışmalarda yarışan gençlere, teknik desteğin yanında maddi destekler de verildiğini kaydeden Varank, “Bunların bir masrafı var ve bu masrafı gerek TÜBİTAK gerek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gerekse de sponsor firmalar karşılıyorlar. Bakıyorsunuz, birileri ısrarla şu manşetleri atıyor: 'Damadın TEKNOFEST'i için bakanlıklar kesenin ağzını açtı.' Gerçekten biz bu anlayışı kabullenemiyoruz. Biz bütün yatırımı bu gençler için yapıyoruz. Kesenin ağzını açıyorsak, bu gençler için kesenin ağzını açıyoruz. Biz moralimizi bozmayacağız ama bu işleri yapanlara da cevaplarını vereceğiz, yolumuza aynı kararlılıkla aynı istikamette devam edeceğiz." diye konuştu.

Bakan Varank, yarışma alanında gençlerin stantlarını gezdi, yarışmaları izledi ve katılımcılara aşure ikramında bulundu.

Programa, Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel, Ahmet Tan ve Ceyda Çetin Erenler, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, eski bakanlardan Veysel Eroğlu ve çok sayıda kişi katıldı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması'na 440 takım ve yaklaşık 3 bin 500 öğrenci başvuru yaptı. Polonya'dan 2, Pakistan'dan da 1 takımın katıldığı, bilimsel ve teknik kriterlere göre başarılı bulunan 98 ulusal ve uluslararası takımın İHA'larının yer aldığı yarışma 14 Ağustos'ta sona erecek.

banner34
17°
açık