Minyatür Bomba seri üretime geçiyor

Savunma Sanayi Başkanlığı öncülüğünde ASELSAN tarafından geliştirilen Minyatür Bomba, seri üretime hazırlanıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 07.11.2020, 13:14
Minyatür Bomba seri üretime geçiyor

Minyatür bomba, 2021 yılında TSK envanterine girmesi planlanıyor. Savunma Sanayii alanında her gün bir adım öteye giden Türkiye, Miyantür Bomba ile gücüne güç katacak. Üstün özelliklere sahip 'Minyatür Bomba'nın geliştirildiği tesis ile ilgili TRT Haber'in haberine göre;

Uçaktan bırakıldıktan sonra havada süzülüyor. 100 kilometre menzilde hedeflerini başarıyla vuruyor. Türk savunma sanayiinin yeni üyelerinden Minyatür Bomba Hava Kuvvetlerinde yerini almak için gün sayıyor.

ASELSAN Güdüm ve İnsansız Sistemler Program Direktörü Rafet Eroğlu şöyle konuştu:

"Bu mühimmatı dünyada sayılı birkaç ülke geliştirip üretebilmektedir. F-16 uçakları için sertifikasyonu tamamladık. Devam eden süreçte hem milli muharip uçağımızın entegrasyon çalışmaları devam ediyor hem de SİHA'ların entegrasyonu konusunda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz"

Hedefe 100 kilometre uzaktan atılıyor

Bomba, uzun menzili sayesinde düşman hava sahasına giriş yapmadan ateşlenebiliyor. Ayrıca küçük çapı düşman hava savunma sistemleri tarafından fark edilmesini zorlaştırıyor.

1 metrelik betonu delebiliyor

145 kilogram ağırlığındaki bombalar 1 metre kalınlığındaki betonu delip içindekileri imha edebiliyor. Nokta atışı ve düşük ikincil hasar özelliği ile istenmeyen hasarların oluşmasının önüne geçiliyor.

parçalı bulutlu