banner23

banner24

Mısır, Commander-SL hava savunma radarı tedarik edecek

Mısır Silahlı Kuvvetleri, İngiliz BAE Systems tarafından geliştirilen Commander-SL uzun menzilli hava savunma radarı tedarik edecek.

SAVUNMA SANAYİİ 23.12.2021, 11:50
Mısır, Commander-SL hava savunma radarı tedarik edecek

29 Kasım'da Kahire'de başlayan EDEX 2021 Uluslararası Savunma Fuarı, çeşitli anlaşmaları da beraberinde getirmeye devam ediyor. 

Egypt Today'in haberine göre EDEX 2021'de ön anlaşmanın imzalandığı Commander-SL radarı, kesin olarak Mısır Silahlı Kuvvetleri tarafından tedarik edilecek. Bu kapsamda Mısır Silahlı Kuvvetleri, BAE Systems'ten Commander-SL uzun menzilli hava savunma radarı satın alacak. 

Sözleşme değeri ve sistem sayısı ile ilgili bir miktar açıklanmazken, Mısır'ın en az 4 Commander-SL radarını envanterine katacağı tahmin ediliyor.

21 Aralık'ta Birleşik Krallık Kahire Büyükelçiliği'nin resmi twitter hesabından yapılan paylaşımda, ''EDEX 2021'e katılan 15'ten fazla İngiliz şirketine merhaba dedik. BAE Systems, Mısır Hava Savunması (Mısır Silahlı Kuvvetleri) ile radar cihazları konusunda anlaşma imzaladı.'' ifadelerini kullanıldı.

19 Aralık'ta Mısır ordusu birkaç ay önce teslim edilen IRIS-T SLM hava savunma sistemine ek olarak 7 batarya IRIS-T SLM orta menzilli ve 10 batarya IRIS-T SLX uzun menzilli hava savunma sistemi tedarik etmek için Almanya merkezli Diehl Defence ile sözleşme imzalamıştı.

banner34