banner23

banner26

banner24

banner25

Mısır, hava savunma kabiliyetlerini artırıyor

Mısır Donanması yeni nesil hava savunma sistemlerinden VL MICA NG’yi envanterine ekliyor.

SAVUNMA SANAYİİ 25.02.2021, 17:08
Mısır, hava savunma kabiliyetlerini artırıyor
banner34

Mısır Deniz Kuvvetleri'nin korvet gemileri, Avrupa merkezli MBDA şirketinin hava savunma sistemi ürünü VL MICA NG’yi kullanacaklar. İlk defa Ekim 2020 tarihinde tanıtılan sistemin insansız hava araçları, hafif/ufak hava araçları yanında gelecekte artacağı öngörülen ‘gözlemlenebilir kızılötesi ve radyo frekansı izi’ daha düşük tehditlere karşı koruma sağlaması bekleniyor.

Naval News sitesinde yer alan haberde,  sistemin yukarıda belirtilen tehditlerin yanında helikopter veya gemisavar füzesi gibi geleneksel tehditlere karşı da koruma sağlayacağı belirtiliyor. Mısır Donanmasının edineceği söz konusu hava savunma sistemi dünya çapında 15 silahlı kuvvet tarafından deniz ve kara kuvvetlerinin korunması adına kullanılıyor. Mısır silahlı kuvvetlerince Fransa’dan alınan Gowind sınıfı 4 korvetin hâlihazırda VL MICA ailesinde yer alan sistemlerle donatılmış olduğu ise aktarılan diğer bilgiler arasında yer alıyor.

Naval News’in gelişmelere dair eklediği bilgiler arasında MICA NG füzelerinin seri üretiminin 2026 yılıyla birlikte gerçekleştirilebilir olacağı ifade ediliyor. Ayrıca Gowind korvetlerine ek olarak VL MICA NG sisteminin Alman tasarımı olan MEKO A-200 firkateynlerinde isteğe bağlı 2x16 yapılı fırlatıcı konfigürasyonu şeklinde yer alabileceği belirtiliyor.  

26°
açık