banner23

banner24

Mısır ve Alman Diehl Defence arasında hava savunma anlaşması

Mısır, mevcut IRIS-T SLM hava savunma sistemlerine ek olarak yedi batarya IRIS-T SLM ve 10 batarya IRIS-T SLX daha tedarik edecek.

SAVUNMA SANAYİİ 19.12.2021, 14:26
Mısır ve Alman Diehl Defence arasında hava savunma anlaşması

Mısır hava savunma şemsiyesini çeşitli sistemler ile güçlendiriyor.

African Military Blog'un haberine göre Mısır ordusu birkaç ay önce teslim edilen IRIS-T SLM hava savunma sistemine ek olarak 7 batarya IRIS-T SLM orta menzilli ve 10 batarya IRIS-T SLX uzun menzilli hava savunma sistemi tedarik etmek için Almanya merkezli Diehl Defence ile sözleşme imzaladı.

Mobil kısa menzilli hava savunma (SHORAD) sistemleri sınıfında yer alan IRIS-T SLM 40 km etkili menzile sahipken, IRIS-T SLX 80 km etki menzili ile uzun menzilli hava savunma sistemleri arasında yer alıyor.

Mısır son beş yıldır hava savunma sistemlerini güçlendiriyor. Bu kapsamda 2017 yılında Rusya'dan S-300VM/Antey-2500 hava savunma sistemi ve Tor-2ME karadan havaya füzeler tedarik etti. Aynı yıl yine Rusya'dan 59N6E Protivnik-GE 3D gelişmiş erken uyarı gözetleme radarı teslim aldı.

2020 yılında ise ABD Mısır'a, Chaparral hava savunma sistemlerinin tedarik edilmesi ve mevcut sistemlerin modernize edilmesi konusunda askeri yardım tasarısını onayladı.

Mısır'ın sipariş ettiği sistemlerin yakın zamanda Alman hükümeti tarafından onaylandığı da vurgulandı.

banner34