banner23

banner24

Mısır ve Sudan'dan ''Nil Kartalları 2'' tatbikatı

Mısır ve Sudan, Sudan'da bulunan Merowe Hava Üssü'nde ortak hava tatbikatı başlattı.

SAVUNMA SANAYİİ 02.04.2021, 14:14
Mısır ve Sudan'dan ''Nil Kartalları 2'' tatbikatı

Etiyopya'nın Nil Nehri üzerinden inşa ettiği Nahda (Rönesans) Barajı, Mısır ve Sudan'ı askeri olarak yakınlaştırmaya devam ediyor. 

Arab News'in haberine göre, Mısır ve Sudan, ''Nil Kartalları 2'' isimli hava tatbikatını, Sudan'daki Merowe Hava Üssü'nde başlattı. Mısır ordusudan yapılan açıklamada, tatbikata MIG-29M/M2 savaş uçakları ve bir özel kuvvet birliğinin katılım sağladığı belirtildi. Sudan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise tatbikatın, iki ülkenin hava kuvvetlerinin uyumunu geliştirmek amacıyla yapıldığı vurgulandı. 

Sudan Genelkurmay Başkanı Muhammed Osman el Hüseyin, Mısırlı ve Sudanlı askerleri teftiş ederek tatbikat hakkında brifing aldı. Tatbikat sahasında Mısır Hava Kuvvetleri'nden birçok üst düzey komutan hazır bulundu.

İki ülkenin silahlı kuvvetleri Kasım 2020'de Sudan'da ''Nil Kartalları 1'' tatbikatını düzenlemişti.

Salı günü Mısır Cumhurbaşkanı Aldülfettah es-Sisi tekrardan ulaşıma açılan Süveyş Kanalı'na ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Mısır’ın su payına zarar verilmesinin ''kırmızı çizgisi'' olduğunu belirterek, ''tüm bölge istikrarını etkileyecek'' bir yanıt verilebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

banner34