banner23

banner26

banner24

banner25

MKE, TBMM Genel Kurul kararı ile anonim şirket oldu

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun anonim şirket olmasını düzenleyen kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 30.06.2021, 21:59
MKE, TBMM Genel Kurul kararı ile anonim şirket oldu
banner34

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, anonim şirket oldu.

Makina ve Kimya Endüstrisi'nin anonim şirket statüsüne dönmesine ilişkin 275 sıra sayılı kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştırıldı.

MKE AŞ, bu karar ile birlikte yurt içi ve dışında şirket kurma, kurulmuş şirketleri satın alma, milli güvenlik ve ulusal kalkınma içeren yatırım projeleri için Cumhurbaşkanı Kararı ile kamulaştırma yapma yetkisine sahip olacak.

Kanuna göre, Türk Ticaret Kanunu ile özel hukuk hükümlerine tabi, başlangıç sermayesi 1 milyar 200 milyon lira olan Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi (MKE AŞ) kurulacak. MKE AŞ'nin yönetimi, denetimi, görev, yetki ve sorumlulukları düzenlenecek. Şirketin ilgili olduğu bakanlık, Milli Savunma Bakanlığı olacak.

MKE AŞ, Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşü alınarak hazırlanacak esas sözleşmesinin imzalanmasının ardından yapılacak tescil ve ilan ile faaliyete geçecek.

23°
açık