banner23

banner24

MUHAFIZ 30 mm Uzaktan Komutalı Silah Sistemi Endonezya'da göreve hazır

ASELSAN tarafından Endonezya Sahil Güvenlik Komutanlığına (BAKAMLA) ihraç edilen MUHAFIZ 30 mm Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinin atış testleri başarıyla tamamlandı.

SAVUNMA SANAYİİ 10.03.2022, 09:37
MUHAFIZ 30 mm Uzaktan Komutalı Silah Sistemi Endonezya'da göreve hazır

Türk savunma ürünleri, dünyanın birçok yerinde kendini kanıtlamaya devam ediyor.

Türkiye'nin öncü savunma şirketlerinden ASELSAN tarafından Endonezya Sahil Güvenlik Komutanlığına (BAKAMLA) tarafından ihraç edilen MUHAFIZ 30 mm Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinin atış testleri başarıyla tamamlandı.

ASELSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla özgün olarak geliştirilen MUHAFIZ, 2020 yılında Endonezya'ya ihraç edilmişti. Endonezya'nın yanı sıra Pakistan ve Katar Donanması da MUHAFIZ 30 mm Uzaktan Komutalı Silah Sistemini aktif bir şekilde kullanıyor.

ASELSAN, MUHAFIZ silah sisteminin başarısını resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.

ASELSAN tarafından yapılan paylaşımda, "Endonezya Sahil Güvenlik Komutanlığı (BAKAMLA) tarafından tedarik edilen 30 mm Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinin atış testleri başarıyla tamamlandı." ifadelerine yer verildi.

MUHAFIZ 30 mm Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi

MUHAFIZ Sistemi, Termal Kamera, TV Kamera ve Lazer Mesafe Ölçme cihazı takılabilen, Silah kumanda birimi aracılığı ile uzaktan kumanda edilebilen, otomatik hedef takip özelliğine ve modüler yapıya sahip bir stabilize silah sistemi olarak biliniyor.

MUHAFIZ sistemi gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedeflerin tespit edilmesini, hedeflerin otomatik olarak tanınmasını, takip edilmesini ve bu hedeflere atış yapılabilmesini sağlıyor.

Optik görüş ve silah nişan hattının, sistemin monte edildiği platformun hareketlerinden etkilenmeden hedef üzerinde kalabilmesi için, taret stabilize edilmiştir. Ayrıca MUHAFIZ Sistemi tareti üzerine monte edilmiş, yan ve yükseliş eksenlerinde taretten bağımsız hareket yeteneğine sahip Hassas Stabilize Yönlendirici’ye (HSY) sahip. HSY sayesin de, uzak mesafelere atış esnasında silaha uygulanan balistik düzeltme esnasında dahi elektro-optik birimlerin hedef üzerinde kalması sağlanarak etkin vuruş yapılması mümkün kılınıyor.

MUHAFIZ Sisteminde silah olarak çift yönlü mühimmat besleme yeteneğine sahip 30mm Mk44 Bushmaster-II topu kullanılmakta, değişik görev ihtiyaçları için farklı mühimmatlar yüklenebiliyor.

MUHAFIZ Sistemi, otomatik hedef izleme özelliği ile hedefin hız ve rotasını hesaplamakta, meteoroljik koşullar, mühimmat tipi ve hedef mesafe bilgilerini dahil ederek atış sırasında otomatik balistik düzeltme uyguluyor.. 

banner34