banner23

banner24

Myanmar askeri yetkilileri, Rus Pantsir üretim tesisini ziyaret etti

Darbeci Myanmar ordusundan yetkililer, dünyadan yükselen ambargo çağrılarının ortasında Rusya'ya giderek Pantsir hava savunma sistemi üretim tesisini ziyaret etti.

SAVUNMA SANAYİİ 11.06.2021, 11:30
Myanmar askeri yetkilileri, Rus Pantsir üretim tesisini ziyaret etti

Darbeci Myanmar ordusu, Rusya'ya askeri-teknik ziyaret gerçekleştirdi.

Interfax tarafından yapılan haberde, son günlerde darbeci Myanmar ordusundan bir heyetin, üretim aşamalarını görmek için Rusya'ya Pantsir hava savunma sistemi üretim merkezi olan KBP Instrument Design Bureau'ya geldiği ifade edildi.

Myanmar, geçen Ocak ayında Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu'nun ülkeyi ziyareti sırasında Pantsir S1 hava savunma sistemleri için sipariş vermişti. Buna ek olarak, 20 Ocak 2021 tarihinde Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Alexander Fomin, Myanmar'ın önümüzdeki yıllarda Rus yapımı savaş uçakları, zırhlı araçlar ve hava savunma sistemleri alabileceğini duyurmuştu.

Askeri darbeyle seçilmiş hükümeti deviren Myanmar ordusunun bu ziyareti, Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü de dahik olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden birçok STK'nın (sivil toplum kuruluşu) Birleşmiş Milletlere darbecilere karşı silah ambargosu uygulanması çağrılarının ortasında gerçekleşti.

Dünyadan gelen çağrılar üzerine BM Güvenlik Konseyi, geçen mayıs ayında darbeci Myanmar ordusuna silah ambargosu oylamaya sunarken konseyde veto yekisini sahip 5 ülke arasından Rusya ve Çin oylamaya karşı çıkmıştı.

banner34