banner23

banner24

NATO ve STM'den deniz güvenliği alanında iş birliği

STM, NATO Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (MARSEC COE) ile deniz güvenliği alanında çalışmalar yürütmek üzere "İyi Niyet Protokolü" imzaladı.

SAVUNMA SANAYİİ 30.06.2022, 10:23
NATO ve STM'den deniz güvenliği alanında iş birliği
banner34

STM, uluslararası alanda yeni bir iş birliğine daha imza attı.

Türkiye'nin öncü savunma şirketlerinden STM, NATO Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (MARSEC COE) ile deniz güvenliği alanında çalışmalar yürütmek üzere "İyi Niyet Protokolü" imzaladı.

STM Genel Müdürlük binasında 29 Haziran tarihinde düzenlenen törene, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, MARSEC COE Direktörü Deniz Kıdemli Albay Sümer Kayser ve ilgili yetkililer katıldı.

İmzalanan protokol ile STM ve NATO MARSEC COE, deniz güvenliğinin sağlanması alanında çeşitli ortak projelerde çalışmayı hedefliyor. Bu çerçevede, Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi STM ThinkTech’in, projelerde görev alması planlanıyor. Nitelikli insan kaynağı ve bilgi birikimi ile, önemli çalışmalara imza atan STM ThinkTech; modelleme, simülasyon ve karar destek sistemleri konusunda NATO MARSEC COE’ya yenilikçi çözümler sunmayı amaçlıyor.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, bilgi birikimi ve kabiliyetleri ile STM ThinkTech’in teknolojik öngörüler, olası senaryolar ve karar destek sistemleri geliştirdiğine değinerek, "Yerli ekosistemden, kritik uluslararası organizasyonlara kadar özgün modeller üretiyoruz. NATO’nun karar süreçlerine destek sağlamak amacıyla özel olarak geliştirdiğimiz Elastikiyet Modeli’nin ardından, NATO Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi ile yeni bir iş birliğine imza attığımız için heyecanlıyız. Milli mühendislik çözümlerimizi, ulusal ve uluslararası alanda çeşitlendirmeye, NATO gibi önemli kurumlarla iş birliği yapmaya devam edeceğiz" dedi.

26°
parçalı az bulutlu