banner23

banner26

banner24

banner25

Nijerya Donanması, hidrografik araştırma gemisini teslim aldı

Fransız tersanesi OCEA tarafından Nijerya Donanması için inşa edilen NNS Lana hidrografik araştırma gemisi, resmi törenle Nijerya Donanması'na teslim edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 19.04.2021, 15:56
Nijerya Donanması, hidrografik araştırma gemisini teslim aldı
banner34

Nijerya, 2020 yılında korsanlar tarafından "en çok gemi mürettebatının kaçırıldığı bölge" olarak bilinen Gine Körfezi'ni daha yakından takip edecek.

Naval News'in haberine göre Fransız tersanesi OCEA tarafından inşa edilen NNS Lana (OSV 190 SC-WB) hidrografik araştırma gemisi 15 Nisan 2021 tarihinde resmi törenle Nijerya Donanması'na teslim edildi. NNS Lana gemisinin 15 Ocak'ta deniz kabul testlerinin tamamlandığı ve geminin mürettebat eğitimine başlandığı belirtildi. 

Teslim töreninde konuşan Nijerya Savunma Bakanı Tümgeneral Beşir Magashi, ''NNS Lana sadece Nijerya'nın deniz güvenliğini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda gemi Gine Körfezi'ndeki deniz gücünde kritik bir bileşen olarak görev yapacak. Bunun yanı sıra deniz kaynaklarının ve deniz hukukunun korunmasında kritik bir rol oynayarak, küresel deniz ticaretinin desteklenmesine önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.'' ifadelerini kullandı.

Nijerya Donanması'nın 2018 yılında hidrografik araştırma gemisinin inşa edilmesi ve ilgili lojistik hizmetlerin sağlanması amacıyla açtığı uluslararası ihaleyi Fransa merkezli OCEA kazanmıştı.

NNS Lana (OSV 190 SC-WB) Hidrografik Araştırma Gemisi Hakkında

OCEA tarafından tasarlanan gemi, Nijerya'nın kıta sahanlığında ve münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) derinlemesine çalışmalar yapmasına imkan sunacak. 60 metre uzunluğa, 14 knots hıza ve 50 kişilik mürettebata sahip olan NNS Lana, kıyı ve derin deniz bilimsel araştırma ve çalışmaları (hidrografi, oşinografi), münhasır ekonomik bölgenin gözetimi, arama ve kurtarma görevleri icra edebilecek. Gemi bünyesinde yan taramalı sonar, akım ölçer, su, balık ve tortu örnekleme, depolama ve analiz araçları, gelişmiş bir laboratuvar, küçük ve çok sığ sular boyunca veri araştırmaları yapabilen 8 metrelik bir hidrografik tekneyi bulundurmaktadı.

23°
açık