banner23

banner24

Nijerya Donanması'na Açık Deniz Karakol Gemisi ihracatı

Nijerya Deniz Kuvvetleri, Dearsan Tersanesi ile OPV 76 sınıfı 2 adet Açık Deniz Karakol Gemisi alımı için sözleşme imzaladı.

SAVUNMA SANAYİİ 03.11.2021, 19:47
Nijerya Donanması'na Açık Deniz Karakol Gemisi ihracatı
banner46

Türkiye ile Nijerya arasındaki savunma iş birliğinde ilk adımlar atılmaya başlandı.

Nijerya Donanması tarafından yapılan resmi açıklamada, donanma ihtiyaçları kapsamında Türk Dearsan Tersanesi ile OPV 76 sınıfı 2 adet Açık Deniz Karakol Gemisi alımı için sözleşme imzalandığı ifade edildi.

İmza töreni esnasında açıklamalarda bulunan Nijerya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Awwal Gambo, yapılan anlaşmanın Nijerya Donanması'nın 2021-2030 Stratejik Planını gerçekleştirmeye yönelik filo yenileme çabalarında kilometre taşı olduğunu ifade etti.

Dearsan Tersanesi CEO'su Murat Gordi de imza töreni sonrası konuştu. Nijerya Donanması'nın şirketlerine duydukları güven için teşekkür eden Murat Gordi, Nijerya için sınıfının en iyi gemisini inşa ederek bu güvene karşılık vereceklerini ve sözleşmenin sadakatle yürütüleceğinin altını çizdi. 

Dearsan Tersanesi CEO'su Gordi ayrıca, bu projenin, teknoloji transferi ve uzmanlıkta katma değer sağlayarak, Türkiye ile Nijerya arasındaki bağları daha da güçlendirceğini sözlerine ekledi.

İmzalanan sözleşme kapsamında Dearsan Tersanesi, OPV 76 sınıfı 2 adet Açık Deniz Karakol Gemisi'ni 37 ay içerisinde tamamlamayı planlıyor.

Türkiye ile Nijerya arasındaki iş birliği artacak

Türkiye ile Nijerya arasındaki savunma iş birliğinin bu anlaşma ile sınırlı kalmayacak. 

Nijerya, son yıllarda büyük ivme kazanan Türk savunma sanayii ürünlerine ciddi ilgi duyuyor. Türk S/İHA'larından zırhlı araçlarına kadar birçok alandaki ürünlere ilgi duyduklarını defalarca dile getiren Nijerya, Türkiye ile uzun soluklu bir savunma iş birliğine hazırlanıyor.

Bu kapsamda ilk adım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekim ayında Nijerya'ya gerçekleştirdiği ziyaretle atıldı. Bu ziyaret sırasında, Türkiye ile Nijerya arası Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması imzalandı.

İmzalanan anlaşma ile Türkiye ve Nijerya, önümüzdeki süreçte birçok platformu içeren Türk savunma ürünleri için ciddi iş birliğine gitmesi bekleniyor.

banner34
15°
açık