banner23

banner26

banner24

banner25

Northrop Grumman'dan ABD'ye "misket bombası" reddi

Northrop Grumman'ın sivil zaiyata sebep olan silahların yapım aşamasında yer almama fikriyle ABD ile yapılacak misket bombası anlaşmasından vazgeçtiği bildirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 29.01.2021, 22:07
Northrop Grumman'dan ABD'ye "misket bombası" reddi
banner34

Northrop Grumman, ABD ile yapılacak bir “misket bombası” anlaşmasını üstlenmeyeceğini açıkladı. Anlaşmanın hangi ülke ile olduğu bilinmese de Suudi Arabistan ile olduğu düşünülüyor. Şirketin CEO’su Perşembe günü yaptığı bir açıklamada, anlaşma içeriğinin bombanın bileşenlerinin test edilmesini ve misket bombasının güvenli bir şekilde kaldırılmasını kapsadığını söyledi. Misket bombaları havada açılmak üzere içerisinde çok sayıda daha küçük bomba barındıran bir silahtır.

Defense World tarafından yapılan habere göre Northrop Grumman kendisini sivil zayiata sebep veren silahlardan uzak tutmak istiyor bu yüzden şirket bu anlaşmayı imzalamayacak. Şirket misket bombası üretmese de üretilen bir misket bombasına katkı sağlamış olmak da istemiyor ve bu yüzden böyle silahları üretmemekle birlikte anlaşmada yer alan test etme gibi görevleri üstlenmek de istemiyor.

17°
parçalı az bulutlu