banner23

banner26

banner24

banner25

ORKA Projesi başlıyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hafif sınıf torpido ihtiyacını karşılamak için 324 mm Torpido Geliştirme Projesi (ORKA) başlatıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 27.12.2020, 12:54
ORKA Projesi başlıyor
banner34

Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hafif sınıf torpido ihtiyacını karşılamak için ROKETSAN ana yükleniciliğinde "324 mm Torpido Geliştirme Projesi (ORKA)" projesi gerçekleştiriliyor.

ROKETSAN ana yükleniciliğinde geliştirilecek "324 mm Torpido Geliştirme Projesi (ORKA)” ile bu alandaki dışa bağımlılık sona erecek.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir proje ile ilgili yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın savunma sanayiinde iki misli daha hızlı çalışacağız sözünü esas alarak çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Artık durmak zamanı değil, geçen her gün değerli. Güvenlik güçlerimizin bir ihtiyacı olduğunda onu dışarıdan almak yerine, bizim kendimizin temin etmesi gerekiyor. Onun için her projede olduğu gibi, bunda da projeyi yürütecek firmalarımız süreyi hızlandıracaklardır. ORKA, bizi bu alanda dışarı bağımlı olmaktan da kurtaracaktır. Projede çalışacak bütün ekibe muvaffakiyetler diliyor, gayretlerinin artarak devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

Konu ile ilgili resmi sosyal medya hesabından da açıklama yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir; projenin ROKETSAN’IN ana, ASELSAN’ın ise alt yükleniciliğinde gerçekleşeceğini söyledi.

İsmail Demir açıklamasında, “2020’nin son günlerinde yeni bir projenin daha heyecanını yaşıyoruz.  Donanmamızın hafif torpido ihtiyacını yerli-milli imkanlarla karşılamak için 324 mm Torpido Geliştirilmesi Projesi'ni başlattık. ORKA Torpidomuz ROKETSAN ana, ASELSAN alt yükleniciliğinde geliştirilecek.” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili bir açıklama da ROKETSAN’dan geldi.

ROKETSAN resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Mavi Vatan daha güvenli olsun diye, Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde hafif sınıf torpido ORKA, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun!” ifadeleri kullanıldı.

ORKA'nın ciddi bir ihracat potansiyeli var

ORKA’nın, MK46 ve MK54'lerin yerine gelmesi bekleniyor.

Denizaltı savunma harbinin önemli unsurlarından biri olan hafif torpidolar; savaş gemilerinde, deniz karakol uçaklarında, deniz helikopterlerinde kullanılıyor.

ORKA ile birlikte Türk Deniz Kuvvetleri için kritik bir silah sistemi daha yerlileştirilmiş olacak.

Çok geniş kullanım alanına sahip hafif torpidolar, Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde oldukça önemli sayıda bulunuyor.

Dünyada hafif torpido üretme kabiliyetine sahip az sayıda ülke olduğu için ORKA'nın büyük bir ihracat potansiyeli bulunuyor.

27°
açık