banner23

banner26

banner24

banner25

Özbekistan iHA üretmeye başladı

Özbekistan Savunma Sanayii Devlet Komitesi, Laçin isimli insansız hava aracının (İHA) seri üretimine başlandığını duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 19.01.2022, 18:12
Özbekistan iHA üretmeye başladı
banner34

Özbekistan yönetimi savunma sanayiinde dışa bağımlılığı azaltarak öz imkanları ile yeni ürünler geliştirmeye devam ediyor.

Özbekistan Savunma Sanayii Devlet Komitesi bünyesinde faaliyet gösteren İnsansız Hava Sistemleri Araştırma ve Üretim Merkezi'nde ''Laçin'' isimli insansız hava aracının (İHA)  seri üretimine başlandığını duyurdu.

Duyuruda Laçin İHA'nın askeri kullanımının yanı sıra bazı sivil kullanım alanlarına da hitap ediyor. Bu kapsamda Laçin İHA'nın keşif ve muharebe görevleri, anlık görüntü iletimi, istihbari gözetleme, topçu ateşi kontrolü, tarımsal alanlarda kullanım, petrol ve doğalgaz hatlarının izlenmesi, demiryolu hatlarının gözlenmesi gibi faaliyetleri yerine getirebiliyor.

2015 yılında Özbekistan hükümeti belirli istisnalar dışında her türlü boyutta drone ve İHA'nın kullanımını yasaklamış, Mayıs 2018'de turizm faaliyetlerinden ötürü geçici drone kullanım izni verilmesine karar verilmişti.

16°
parçalı az bulutlu